Premiér Jiří Rusnok uvažuje o změnách v dozorčí radě energetické společnosti ČEZ, jejímž majoritním akcionářem je stát. Rusnok v rozhovoru pro internetový deník Insider řekl, že složení rady neodráží zástupce státu a odborníky. Nevyloučil ani možné odvolání předsedy rady Martina Romana.

"Nevím, jestli razantní, ale změny budou. Dozorčí rada dnes už neodráží zástupce státu nebo odborníky. Nevím, co je soukromý lékař ze severní Moravy za TOP 09 za odborníka na energetiku," řekl Rusnok v narážce na Martina Bajgara, který je členem dozorčí rady od června 2012.

"Nové vedení ministerstva financí mě může odvolat velmi snadno. Pokud se tak stane, poděkuji minulému vedení ministerstva za důvěru. Snažil jsem se být při své kontrolní činnosti jako člen dozorčí rady vůči vedení společnosti velmi důsledný," reagoval Milan Bajgar.

Mapa moci

"Moje činnost v dozorčí radě mě znovu utvrdila v přesvědčení, že členové dozorčí rady by neměli být pouze technici, ale také třeba právníci nebo i lidé s biologickým vzděláním. Pokud si mohu dovolit trochu přehánět, energetika se v poslední době proměnila napůl v politiku a napůl v regulaci. Navíc, ne v politiku a regulaci českou, ale německou," dodal Bajgar.

Změny i bez důvěry sněmovny?

Premiér také nevyloučil ani odvolání někdejšího generálního ředitele ČEZ a nynějšího předsedy dozorčí rady Romana. "Martin Roman nesporně odborník je. To je jiná věc. Otázkou je jeho vztah k českému státu, do jaké míry může reprezentovat zájmy hlavního akcionáře. To je pro mě otázka a s tím se budu chtít důkladně seznámit a až přijde čas, určitě se tam nějaké změny odehrát mohou. Ale není to tak akutní jako jinde," řekl Rusnok.

Premiér také prohlásil, že se musí podívat na hospodaření ČEZ. Nevyloučil, že v případě nutnosti by změny ve vedení společnosti jeho kabinet provedl i bez důvěry Poslanecké sněmovny.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma. V loňském roce hospodařila s čistým ziskem 40,2 miliardy korun, letos očekává zisk 37,5 miliardy korun. Stát drží ve společnosti zhruba 70 procent akcií, letos na dividendách ČEZ získal zhruba 15 miliard korun.