Ceny za mobilní volání se v jednotlivých zemích Evropské unie stále výrazně liší. Mezi Litvou, kde je telefonování v rámci vnitrostátní sítě nejlevnější, a nejdražším Nizozemskem je rozdíl v cenách skoro osminásobný.
Vyplývá to ze zprávy Evropské komise. Česká republika je podle ní pro uživatele mobilních telefonů osmou nejdražší z hodnocených států EU, český operátor Telefónica nicméně uvedl, že komise pracuje se starými čísly.
"Porovnání vycházející z čísel z roku 2011 nemá jakoukoli relevanci k aktuálním cenám na trhu. Díky neomezeným tarifům zavedeným v letošním roce nyní patří ceny volání v ČR k těm nižším v Evropě," řekl mluvčí Telefóniky Hany Farghali.
Brusel také sdělil, že v září se v oblasti telekomunikací chystá oznámit nové kroky na posílení jednotného trhu.
Majitel největšího ruského operátora hledá akvizice, zajímá ho i česká divize Telefóniky - čtěte ZDE
ČEZ začne nabízet mobilní volání. Využije zákazníky, kterým prodává elektřinu a plyn - čtěte ZDE
Zpráva komise uvádí, že za minutu hovoru přes mobilní telefon uživatelé v roce 2011 v Nizozemsku průměrně zaplatili v přepočtu 3,80 Kč a v Litvě 0,49 Kč.
V České republice to bylo průměrně skoro 2,70 Kč. To je víc, než byl průměr EU. Ze států tehdejší sedmadvacítky tak byla Česká republika osmou nejdražší - po Nizozemsku, Lucembursku, Belgii nebo Maltě. Nový člen EU Chorvatsko do srovnání zahrnut není.
V jiných kategoriích základního zboží a služeb v rámci jednotného trhu jsou podle komise cenové rozdíly výrazně nižší. Například litr mléka lze v EU koupit za ceny mezi 0,69 eura až 0,99 eura (18 Kč až 25,60 Kč). To je rozdíl 43 procent. U příležitostných nákupů, např. iPadu, se ceny v celé EU liší pouze o 11 procent.
Pokud jde o mobilní volání, představuje rozdíl mezi cenou za stejné služby v Litvě a Nizozemsku 774 procent.
Podle EK rozdíl nelze vysvětlit rozdíly v kvalitě, v nákladech na poskytování dané služby, ale ani rozdíly v kupní síle spotřebitelů.
"Je nezbytné, aby se celá EU rychle vydala směrem k vytvoření opravdového jednotného trhu a dosáhla propojení celého kontinentu," uvedla v tiskovém prohlášení místopředsedkyně EK Neelie Kroesová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist