Úrok z prodlení je sankční institut, který v soukromoprávních vztazích postihuje nedodržení splatnosti pohledávky. V případě občanskoprávních vztahů, tedy vztahů mezi běžnými lidmi či mezi soukromou osobou a podnikatelem, se uplatní povinně jeho výše dle nařízení vlády, vyjma případů, kdy se jedná o dlužné nájemné.
Ve vztazích obchodněprávních, tedy vztazích mezi podnikateli navzájem, může být úrok z prodlení smluvně dohodnut jinak. Pokud taková dohoda učiněna nebyla, pak se uplatní opět výše úroku z prodlení dle nařízení vlády.
Současný obchodní zákoník neobsahuje obecnou regulaci smluvních úroků. Stanoví o nich pouze v rámci právní úpravy smlouvy o úvěru. Podle té platí následující:
- Má-li dlužník plnit úroky a jejich výše není určena, je povinen platit obvyklé úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě sídla dlužníka v době uzavření smlouvy
- Sjednaná úroková sazba se týká ročního období
- Splatnost úroků nastává společně se splatností jistiny (případně se splatností jednotlivých splátek); je-li však tato splatnost delší jednoho roku, jsou úroky splatné koncem každého kalendářního roku.
Uvedená pravidla jsou pouze podpůrná, uplatní se pouze v případě, když není mezi stranami ujednáno jinak.
Úrok z právního pohledu může být vnímán jako odměna věřitele, ale i jako sankce za to, že dlužník neplní včas. V tomto případě se používá tzv. úrok z prodlení, přičemž u určování jeho výše došlo od 1. července 2013 ke změně.
Než popíšeme přímo změnu, tak si vysvětlíme, čím se řídí výše úroku z prodlení. Ta v obchodních vztazích nepodléhá výslovné regulaci. Pouze se stanoví, že když není výše sjednána, plní se úroky určené právním předpisem. (tím je nařízení vlády č. 142/1994 Sb.)
Podle něj výše úroků z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou (ČNB) pro poslední den kalendářního pololetí, které předchází kalendářnímu pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o určitý vládním nařízením daný počet procentních bodů.
Od 1. července 2013 vláda v nařízení zvýšila tuto sazbu ze sedmi na osm procentních bodů.
Vzhledem k tomu, že aktuální repo sazba ČNB činí pouhých 0,05 %, tak aktuální výše úroku z prodlení (není-li smluvně určeno jinak) činí 8,05 %. Tato výše úroku z prodlení se již v čase nebude měnit, leda by došlo k vydání aktualizovaného vládního nařízení.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.