Německé ministerstvo financí věří, že Řecko dělá pokrok v ekonomických reformách, a nemůže spekulovat na základě zpráv médií o tom, že Atény budou potřebovat na počátku příštího roku další finanční pomoc.

Mluvčí ministerstva Martin Kotthaus prohlásil, že neví nic o existenci interního dokumentu německé centrální banky Bundesbank, o kterém psal o víkendu německý časopis Der Spiegel a který údajně takovou pomoc předpokládá.

"Poslední zpráva trojky (Evropské komise, Evropské centrální banky a MMF) uvádí, že Řecko dělá velké pokroky v reformách. Jak víte, současný program běží do roku 2014, takže si myslím, že je těžké spekulovat nyní o tom, co se stane v roce 2014," citovala agentura Reuters Kotthause.

Der Spiegel napsal, že podle dokumentu Bundesbank určenému spolkovému ministerstvu financí bude Řecko potřebovat další finanční pomoc nejpozději do začátku příštího roku. Německá opozice v reakci na zprávu obvinila kancléřku Angelu Merkelovou z toho, že před volbami voličům o situaci Řecka lže a zamlčuje jim, že budou muset Řecku opět půjčit.

Řecko již dostalo od Evropské unie a od Mezinárodního měnového fondu (MMF) dva balíky pomoci v celkové sumě 240 miliard eur (6,2 bilionu Kč) a vyčerpalo z nich už asi 90 procent. Druhý program pomoci má skončit koncem roku 2014 a mezitím by měly Atény podle předpokladů dohody začít získávat peníze opět na kapitálových trzích.

Němci se k pomoci Řecku a dalším zemím jižní Evropy staví vysoce skepticky. Merkelová se tak už tři roky snaží lavírovat mezi snahou "zachránit eurozónu" a snahou nepopudit domácí voliče. Německo se jako největší evropská ekonomika na pomoci Řecku a dalším zemím zasaženým dluhovou krizí podílí nejvíce.

Řecko dokončilo prodej podílu v sázkovém monopolu OPAP

Řecko v pondělí dokončilo prodej podílu 33 procent ve státním sázkovém monopolu OPAP česko-řecké investiční skupině Emma Delta, ve které působí český investor Jiří Šmejc. Řecko z prodeje získá 652 milionů eur (16,9 miliardy Kč), informuje agentura Reuters.  

 

Prodej třetiny OPAP byl prvním případem privatizace, kterou po Řecku požaduje v rámci dohody o finanční pomoci Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Atény oznámily vítěze privatizace již v květnu, avšak prodej se zadrhl kvůli sporům o poplatky, které má OPAP platit svým partnerům za technologické a tiskové služby.

OPAP je jednou z největších sázkových firem v Evropě s akciemi na burze s obratem kolem čtyř miliard eur. Firma má od vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů (VLT). OPAP nemá žádné dluhy a je nejziskovější firmou v Řecku. Výhled firmy však částečně zastiňuje prudké zvýšení daní a rozhodnutí odvolacího soudu, který se postavil proti monopolu firmy na sportovní sázení.

Skupinu Emma Delta vede český investor Jiří Šmejc spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Ten je synem rejdaře a jednoho z nejbohatších Řeků Dimitrise Melisanidise. Dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group a český fond KKCG.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist