Co se dnes děje:

10.00 Energetická společnost ČEZ představí hospodářské výsledky za první pololetí roku 2013.

 10.00 Sněmovní výbor pro životní prostředí projedná vládní návrh na omezení podpory obnovitelných zdrojů energie.

Český statistický úřad zveřejní odhady sklizní za červenec 2013.

Eurostat představí data o průmyslové výrobě za červen v zemích EU.

 


ČEZ zveřejní výsledky

 

Elektrárna ChvaleticeEnergetická skupina ČEZ dnes zveřejní své hospodářské výsledky za první pololetí. Promítnout by se do nich měl prodej Elektrárny Chvaletice (na snímku), kterou za 4,12 miliardy korun koupila společnost Severní energetická. Loni měl ČEZ v pololetí čistý zisk 27,2 miliardy korun a tržby 113 miliard korun. ČEZ uzavřel dohodu o prodeji Chvaletic už v březnu. Do výsledků společnosti v prvním čtvrtletí se ale transakce nepromítla, protože podléhala schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Prodej posvětil v květnu. ČEZ už v prvním čtvrtletí vykázal meziroční zvýšení zisku o 24 procent na 17,9 miliardy korun. K růstu přispěly i mimořádné okolnosti, jako ukončení působení v Albánii, mimořádný zisk z obchodů s emisními povolenkami a začlenění společnosti Energotrans do skupiny.

V celém letošním roce očekává ČEZ čistý zisk 37,5 miliardy korun. Loni skupina, jejímž majoritním vlastníkem je stát, hospodařila se ziskem 40,2 miliardy korun.

Pražští radní projednají nákup akcií Pražské plynárenské

Pražští radní dnes dostanou na stůl materiály týkající se odkupu majoritního podílu, který drží německý koncern E.ON ve skupině Pražská plynárenská. Praha chce jednání uzavřít do konce roku. Za ovládnutí majority by měla zaplatit 5,4 miliardy korun. O způsobu financování se teprve bude rozhodovat.

Do rozpočtu města by v budoucnu díky tomuto obchodu mohlo z výdělků plynárenské firmy ročně plynout kolem miliardy korun. Pokud E.ON opustí společnosti Pražská plynárenská i Pražská plynárenská Holding, Praha celou skupinu zcela ovládne. Nyní v ní drží zhruba čtvrtinový podíl.

Facebook koupí firmu zaměřující se na hlasové technologie

Zakladatel a šéf Facebooku Marc ZuckerbergProvozovatel sociální sítě Facebook má v plánu koupit amerického výrobce technologie pro rozpoznávání řeči a mobilních překladových aplikací Mobile Technologies. Facebook uvedl, že to podpoří jeho snahy o expanzi na poli mobilních komunikací.

"Hlasové technologie se stávají stále důležitějším nástrojem pro ovládání mobilních přístrojů a webu," uvedl v pondělí na blogu výkonný ředitel Facebooku Tom Stocky. Společnost cenu za firmu se sídlem v Pittsburghu nezveřejnila. Mobile Technologies vznikla v roce 2001. Je známa jako výrobce bezplatné mobilní aplikace Jibbigo Translator, která automaticky překládá mluvenou řeč z více než 20 jazyků.

 

Bývalí manažeři PPF plánují stavět elektrárny v Rumunsku

Exmanažeři PPF Michal Šušák a Ivo Nejdl se se svou firmou chystají do zahraničí – v Rumunsku chtějí vybudovat tři plynové elektrárny za 1,5 miliardy korun. Kromě toho rekonstruují teplárnu v Plané a investují i do nemovitostí v Českých Budějovicích.

Více čtěte v dnešních Hospodářských novinách

Americké akcie oživil vzestup Applu a BlackBerry

Akcie na Wall Street v pondělním slabém obchodování vesměs mírně ztratily a Dow Jonesův index po dlouhém propadu sestoupil na měsíční minimum. Technologický trh však díky vzestupu akcií společností BlackBerry a Apple oživil. Dnešním oslabením akcie navázaly na minulý týden, kdy indexy zaznamenaly nejprudší týdenní pokles za téměř dva měsíce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist