Stále více amerických firem má v plánu ušetřit na daních miliony dolarů tím, že převezmou evropské společnosti, což jim umožní přesunout své sídlo do Evropy a platit daně tam.

Viditelné je to na příkladech několika největších fúzí a akvizic v poslední době, během nichž došlo k tzv. "daňové inverzi", tedy situaci, kdy americká firma, která převezme jinou společnost, obvykle evropskou, změní geografické sídlo a následně platí nižší daně.

Tyto dohody se odehrávají v době, kdy ve Washingtonu sílí volání po reformě amerického systému korporátních daní.

Vidina milionů dolarů

Výrazných příkladů "daňové inverze" z roku 2013 je několik. Farmaceutická skupina Perrigo, se sídlem v Michiganu, oznámila, že její akvizice irské biotechnologické společnosti Elan vyústí současně v přemístění sídla celé firmy do Irska.

Tam bude nová skupina platit daně přibližně ve výši 17 procent, namísto odhadovaných 30 procent, která by dál platila ve Spojených státech. Německá Deutsche Bank odhaduje, že Perrigo tímto způsobem na daních ušetří ročně kolem 118 milionů dolarů.

Info

Nedávné příklady z korporátního světa

Perrigo (USA) a Elan (Irsko). 
Přemístění sídla do Irska. Roční úspora 118 milionů dolarů.

Actavis (USA) a Warner Chilcott (Irsko). 
Přemístění do Irska. Úspory během příštích dvou let 150 milionů.

Omnicom (USA) a Publicis (Nizozemsko). 
Stěhování do Nizozemska, roční úspora 80 milionů dolarů.

Liberty Global's (USA) a Virgin Media (Británie). 
Stěhování do Británie, roční úspora 80 milionů.

I další převzetí ve farmaceutickém sektoru se vyznačuje stejnou politikou.

Firma Actavis, sídlící v New Jersey, se sloučila v květnu s Warner Chilcott a oficiálně přesídlí k ní do Irska. Daňová sazba na Actavis se tak sníží ze současných 28 procent na zhruba 17 procent a firma tímto stylem ušetří během příštích dvou let odhadem 150 milionů dolarů.

Podobnou metodu zvolila americká reklamní firma Omnicom. Ta oznámila, že její fúzi v hodnotě 35 miliard dolarů s nizozemskou Publicis bude provázet přesídlení celého Omnicomu do Nizozemska, s roční úsporou na americké dani ve výši 80 milionů dolarů ročně.

Posledním příkladem je americká kabelová firma Liberty Global's, jejíž akvizice britské Virgin Media za 23 miliard dolarů povede k přesídlení do Británie a platbě nižší korporátní daně dosahující 21 procent.

Nedůvěra v politiky

Mnohé americké firmy, které se slučují či kupují firmy v Evropě, však odmítají zveřejnit, kolik přesunem adresy na daních ušetří.

Daňové úspory nejsou primárním motivem těchto dohod, konzultační firmy v oboru fúzí a akvizic ale uvádějí, že roste počet firem, které chtějí změnit svůj domicil a přesunout se z USA právě po sloučení s jinou společností.

"V posledních několika letech se objevují takové případy. Roste počet fúzí a akvizic přes oceán, tento trend bude zřejmě pokračovat," říká Mark Kingstone, daňový partner v právnické firmě Linklaters. Rostoucí využívání "daňové inverze" se odehrává současně se sílící politickou debatou o daních v USA.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 10 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru