Na plán vývoje a výroby chytrého telefonu s otevřeným operačním systémem Ubuntu přispěli potenciální budoucí uživatelé částkou 12,8 milionu dolarů (téměř čtvrt miliardy korun). To podle agentury DPA představuje rekord u projektů založených na hromadném financování, tedy takzvaném crowdfundingu.

Získaná částka přesto nestačí k realizaci projektu, takže přispěvatelé dostanou své peníze zpět.

Autoři projektu chtěli pomocí crowdfundingu získat na vývoj a výrobu telefonu s názvem Ubuntu Edge celkem 32 milionů dolarů. Každý příspěvek v hodnotě 695 dolarů zaručoval dárci, že v případě dosažení potřebné částky a realizace projektu dostane jeden telefon Ubuntu Edge.

Projekt podle agentury DPA vzbudil velkou mezinárodní pozornost. Zpravodajská společnost Bloomberg na něj přispěla částkou 80.000 dolarů, díky které by v případě realizace získala 115 telefonů Ubuntu Edge.

Dosavadní rekord u crowdfundingu činil 10,3 milionu dolarů. Tato částka se loni vybrala mezi zájemci o počítačové hodinky Pebble. Dodávky těchto hodinek byly zahájeny v letošním roce, někteří přispěvatelé na ně ale ještě stále čekají.

Crowdfunding již pronikl rovněž do České republiky. Svérázný písničkář Xavier Baumaxa například získal od svých fanoušků více než 200.000 korun potřebných na natočení nové desky pojmenované Dawntempo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist