Neslíbil žádnou významnou změnu strategie ani zaměření, opovrhl velkými akvizicemi a utrpěl řadu nezdarů v oblasti výzkumu. Přesto se Pascal Soriot, který se stal loni v říjnu generálním ředitelem anglicko-švédské farmaceutické skupiny AstraZeneca, dočkal uznání investorů.

Soriot, který kvůli ředitelskému postu v AstraZeneca opustil dobře zajištěné vysoké místo ve firmě Roche, vyvolal po dlouhém chmurném období novou vlnu investorského optimismu v oblasti léků na předpis. "Sázíme na vědu a inovace," tvrdí. "Pokud přijmeme správná rozhodnutí, proměníme i naše portfolio."

Podle Marka Clarka, ředitele evropského farmaceutického výzkumu v Deutsche Bank, se tento pohled široce odráží na akciových trzích, kde cenové indikátory velkých farmaceutických společností od roku 2012 prudce stoupají. "Investoři vidí akcie farmaceutických firem opravdu pozitivně. Existují skutečné známky zlepšení v oblasti produktivity výzkumu a vývoje. Lidé stále více zaujímají dlouhodobější pohled a vidí návrat k růstu."

Tyto názory ostře kontrastují s náladou, která na trhu převládala velkou část předchozího desetiletí. Akciové trhy považovaly experimentální léky ve vývoji za víceméně bezcenné. Akcie většiny společností se ohodnocovaly prakticky jen podle předpokládaného budoucího prodeje jejich existujících produktů, přestože tyto firmy vynakládaly miliardy dolarů ročně na vývoj nových léků.

Ačkoliv tehdejší nálada investorů připadala mnoha šéfům farmaceutických firem příliš negativní, někteří z nich se dnes obávají, že současné všeobecně pozitivní hodnocení nedostatečně rozlišuje strategie různých firem. Všichni dnes hovoří o nových přístupech, ale jen někteří uspějí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.