Zemi, která před pěti lety finanční krizí odstartovala ekonomickou světovou krizi, se z ní zřejmě daří úspěšně vymanit. Na několikátý pokus, s podporou tištění peněz centrální bankou Fed, ale přeci. 

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí překvapila odborníky růstem o 2,5 procenta. Tempo se tak ve srovnání s předchozím čtvrtletím více než zdvojnásobilo. Upravená čísla ve čtvrtek oznámilo americké ministerstvo obchodu. Upravilo tak svůj rychlý odhad z konce července, podle nějž hospodářský růst činil 1,7 procenta. 

Ekonomové v průzkumech agentury Reuters očekávali růst 2,2 procenta.

Není to nejvýraznější růst od krize – v posledním čtvrtletí 2011 rostlo americké HDP dokonce o 4,9 procenta. Poté opět následovalo určité ochlazení a část ekonomů se obávala, aby se recese nevrátila ve formě W.

V reakci na zprávu posilovaly americké akciové indexy i americký dolar.

Za zlepšením stojí především nečekaně dobrá bilance zahraničního obchodu – USA vyvezly víc a dovezly méně, než se čekalo, řekl CNN Money analytik společnosti Capital Economics Paul Ashworth.

Oživení domácí ekonomiky naznačily již průběhu léta rostoucí prodeje aut, které letos poprvé míří k vyšším číslům než v předkrizovém roce 2007. Objednávky General Motors stouply v červenci o 16 procent, Fordu o 11 procent a ještě lépe se prodávaly japonská Honda (o 21 procent) a Toyota (o 17 procent).

Číslům za druhé čtvrtletí pomohlo také oživení na americkém realitním trhu, uvádí CNN Money.

Ačkoli růst o 2,5 procenta mohou Spojeným státům mnohé země Evropy závidět, je to stále méně než průměrné 3,3 procenta od roku 1929.

Pro srovnání, Evropská centrální banka odhaduje, že HDP celé eurozóny v roce 2013 meziročně klesne o 0,6 procenta, prognóza Bruselu pro celou EU předpovídá pokles o 0,1 procenta. Česká národní banka odhaduje pro Česko letos pokles o 1,5 procenta a návrat k růstu až v roce 2014.

Nyní se čeká, zda pozitivní trend v USA potvrdí srpnová čísla o zaměstnanosti, která budou zveřejněná v pátek. 

 

rust usa2

Omezí Fed pumpování dolarů?

Čtvrteční údaje jsou dalším argumentem pro omezování opatření, jimiž americká centrální banka (Fed) podporuje hospodářský růst. Řada ekonomů předpokládá, že ve druhém pololetí bude růst nadále zrychlovat, protože poleví negativní dopady vládních úsporných opatření. Někteří se však obávají, že hospodářský růst by mohly podkopat stoupající úrokové sazby.

Fed nyní podporuje americkou ekonomiku nákupem dluhopisů za 85 miliard dolarů (přes 1,6 bilionu Kč) měsíčně. Šéf Fedu Ben Bernanke ale v červnu řekl, že pokud se bude ekonomika vyvíjet podle předpokladů, začne banka zřejmě už letos nákupy dluhopisů omezovat.

Podle ekonoma Scotta Browna ze společnosti Raymond James čtvrtečníí údaje zvyšují pravděpodobnost, že Fed sníží nákupy dluhopisů již příští měsíc. Fed bude o své politice jednat na dvoudenním zasedání 17. až 18. září.

Někteří ekonomové předpokládají, že Fed sníží objem nákupů dluhopisů o deset až 15 miliard dolarů měsíčně. Jiní však očekávají, že banka se změnou politiky počká na další údaje o vývoji ekonomiky.

Fed v červnu předpověděl, že americká ekonomika v celém letošním roce vykáže růst o 2,3 až 2,6 procenta. V příštím roce pak centrální banka očekává zrychlení na 3,0 až 3,5 procenta.

united states gdp growth

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist