Americká společnost Verizon Communications získá od Vodafonu plnou kontrolu nad společným podnikem Verizon Wireless, který je největším mobilním operátorem ve Spojených státech. Jde o výjimečný obchod.

Dohoda o koupi 45procentního podílu v podniku od britského partnera Vodafone Group za 130 miliard dolarů (2,5 bilionu korun) je třetí největší podnikovou akvizicí v historii. Pro představu, částka je o půl bilionu vyšší než zahraniční dluh Česka. Suma tak například odpovídá zhruba 125 násobku hodnoty značky Škoda Auto. 

Podle podmínek dohody Vodafone získá v hotovosti 58,9 miliardy USD a dalších 60,2 miliardy v akciích Verizonu. Zbývajících 11 miliard USD získá z blíže neupřesněné menší transakce, napsala agentura Reuters.

Dohoda znamená odchod firmy Vodafone z amerického trhu. Firmy Verizon Communications a Vodafone Group společný podnik vytvořily v roce 1999.

Vodafone má i světové prvenství

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Verizon Wireless má zhruba 100 milionů zákazníků. Verizon Communications měla už nyní nad společným podnikem provozní kontrolu, takže se nepředpokládá, že by transakce znamenala nějaké výraznější změny pro zákazníky, upozorňuje agentura Reuters.

Verizon Communications říká už řadu let, že by zbylý podíl ve Verizon Wireless koupil, firmy se však dosud nikdy nebyly schopny dohodnout na ceně a dalších podmínkách dohody.

Předseda Vodafonu Gerard Kleisterlee minulý měsíc uvedl, že firma bude vážně uvažovat o jakémkoli návrhu na odkup podílu ve Verizon Wireless, pokud bude považovat nabídnutou cenu za dostatečnou.

Právě společnost Vodafone stojí za největší akvizicí ve světové historii. V roce 1999 převzala více než 202 miliard dolarů německou firmu Mannesmann AG.