Tržby i provozní zisk před odpisy nám rostou, pochlubila se v minulém týdnu energetická skupina EP Energy. Ze zveřejněné pololetní zprávy lze ale také vyčíst, že čistý zisk EP Energy za první letošní pololetí klesl na 445 milionů korun. To je zhruba jedna dvacetina z loňského více než osmimiliardového zisku.
Podle vyjádření EP Energy, která sdružuje klíčové aktivity holdingu EPH vlastněného investičními skupinami PPF a J&T společně s šéfem holdingu Danielem Křetínským, byl tento ukazatel ovlivněn množstvím jednorázových účetních položek, a není proto vhodným měřítkem pro hodnocení hospodaření společnosti. "Stejně jako většina ostatních dlouhodobých investorů hodnotíme hospodaření společnosti podle jiných ukazatelů," uvedl mluvčí mateřské skupiny EPH Daniel Častvaj.
Neklesl však jen čistý zisk. Provozní zisk EP Energy se propadl o 53 procent na 2,45 miliardy korun.
Oproti loňskému prvnímu pololetí se EP Energy rozrostlo o polovinu německých dolů Mibrag a energetickou firmu Saale Energie, z konsolidačního celku naopak vypadla mělnická elektrárna Energotrans. Právě zmíněné nákupy a prodeje aktiv a jejich přeceňování vedly loni k vykázání mimořádně vysokého zisku EP Energy.
Faktem je, že evropské energetické skupiny prožívají těžký rok. Cena elektřiny na burzách padá, například kontrakt na příští rok v základním pásmu za posledních 12 měsíců spadl ze 48 eur na 37 eur za megawatthodinu. Někteří z významných hráčů na středoevropském trhu dokázali elektřinu prodat včas a nepříznivému trendu zatím odolávají.
Patří mezi ně i největší česká energetická skupina ČEZ, která dokázala i v nepříznivém prostředí zvýšit pololetní čistý zisk o pět procent na 28,6 miliardy korun. Loňské výsledky totiž pokazilo se ztrátou ukončené působení na albánském energetickém trhu.
Mírný nárůst zisku vykázal také největší energetický koncern v regionu – německý E.ON. Naopak jeho hlavní konkurent RWE vykázal pád čistého zisku o 38 procent. Zisky táhlo dolů snížení hodnoty energetických aktiv v Nizozemsku, které převážilo pozitivní efekt vyhrané cenové arbitráže s ruským dodavatelem plynu Gazpromem.
Mimořádné vlivy stály také za nárůstem ziskovosti rakouské energetické skupiny Verbund. Srážkově bohaté první pololetí tohoto roku rakouskému provozovateli vodních elektráren prospělo, jeho zisky dále navýšilo přecenění majetku získaného v rámci výměny aktiv s koncernem E.ON.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist