Moravská metropole je bez nadsázky světovou mikroskopovou velmocí. Bavíme-li se o mikroskopech elektronových či iontových, které se používají ve špičkové vědě či při high-tech komerčním výzkumu. S těmi, na kterých školáci při biologii pozorují trepku, mají společný jen název a hlavní princip – zvětšovat to, co je jinak neviditelné. Jinak se ale jedná o minimálně několikasetkilové přístroje napojené na výpočetní techniku. A i jejich cena se pohybuje od desítek až po stovku milionů korun.

Za to samozřejmě nabízí mnohonásobně vyšší rozlišení než jen to obyčejné. Při kontrole čipů nebo například vývoji slitin se stávají středem vědeckých center a týmy vývojářů se na nich střídají na směny. Využívá se každý možný okamžik.

Elektronové mikroskopii se navíc podle čísel v Česku daří. FEI Czech Republic loni zvýšila obrat na sedm a půl miliardy korun. Ještě před dvěma lety to bylo méně než polovina. I díky tomu nyní firma v brně dokončuje novou továrnu. "Je to výraz toho, že Česko je v high-tech vědecké výrobě považováno za velmi atraktivní lokalitu," říká ředitel českého závodu a zároveň viceprezident celé nadnárodní společnosti Jiří Očadlík.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se