Energetická společnost ČEZ sníží od 1. ledna cenu silové elektřiny ve svém nejpoužívanějším tarifu Comfort o 15 procent. Na tiskové konferenci to v úterý sdělili představitelé firmy.

Silová elektřina tvoří asi 45 procent výsledné ceny, zbytek připadá na regulované složky jako poplatek za distribuci nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Typická domácnost, která nemá vytápění ani ohřev vody na elektřinu, letos zaplatí za elektřinu okolo 11 300 korun. V příštím roce by to mohlo být jen 9950 korun, propočítal už v srpnu týdeník Ekonom.

Propočet platí za předpokladu, že klesnou všechny tři hlavní položky v celkovém vyúčtování za elektřinu.

Tržní složku – silovou elektřinu – mohli dodavatelé už letos na energetických burzách nakupovat o 20 procent levněji než loni. Konkurenční boj je nyní nutí přenést zlevnění i na odběratele.

O regulovaných složkách ceny elektřiny rozhoduje Energetický regulační úřad. Ten dosud výši těchto cen na rok 2014 nezveřejnil, předsedkyně úřadu Alena Vitásková ale už dříve oznámila, že chce snížit cenu za distribuci elektřiny o deset procent.

V příštím roce by měl klesnout také příspěvek na obnovitelné zdroje z letošních 583 korun na 495 korun za megawatthodinu.

ČEZ na základě informací od Energetického regulačního úřadu odhaduje, že jeho zákazníci, kteří elektřinu využívají jen k vaření a svícení, na ní v příštím roce ušetří 1214 korun.

Zákazníci, kteří elektřinu využívají i k topení pomocí přímotopů, by podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše měli ročně ušetřit 5646 korun.

Slevy nabízí i E.ON

Energetická společnost E.ON, která působí především v Jihočeském a Jihomoravském kraji, ceník energií pro příští rok zveřejní standardně koncem listopadu.

"Letos taxa za silovou elektřinu klesla meziročně o více než pět procent, i v příštím roce se předpokládá její zlevnění," uvedl E.ON. "Už od září nabízíme produkt Trend 24, kde nabízíme na silové elektřině 12% slevu proti standardnímu produktu z řady elektřina. Zákazníci nabídku dostávali začátkem září do schránek," dodal mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Tuto výhodnou cenu zákazníkům E.ON garantuje do 31. srpna 2015. Nabídka je platná do 30. září 2013.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru