Co se dnes děje:

Praha. Pražští zastupitelé na dnešním zasedání budou rozhodovat o prodeji třetiny bytového fondu za stovky milionů korun. Do prodeje jdou v první fázi stovky bytů v bytových domech v Praze 5.

Praha. Začíná třídenní konference WebExpo Prague 2013, na které vystoupí profesionálové z oblasti businessu, designu a vývoje webu.

Plzeň. Začíná 9. ročník veletrhu cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP 2013.

Atény. Řecké úřady zveřejní vývoj nezaměstnanosti v zemi za druhé čtvrtletí tohoto roku. Údaje o nezaměstnanosti zveřejní také Slovensko.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Uvidíme, s čím přijde vlastník Paskova, říká ministr Cienciala

PaskovDva dny po rozhodnutí o uzavření Dolu Paskov se zdá, že vládní politici zvolili vyčkávací strategii. Odmítli majetkově vstoupit do tohoto prodělečného areálu a další těžbu dotovat. „Budeme se tomu muset věnovat, ale čekáme na to, jak se k tomu postaví ti vlastníci,“ říká v rozhovoru pro IHNED.cz ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala.

V tuto chvíli je jasný pouze termín, kdy se setkají manažeři vlastníka dolu, firmy OKD, s členy kabinetu Jiřího Rusnoka – ohlášené je úterý 24. září. U jednání bude i prezident Miloš Zeman. Ministři zatím mluví pouze o podpoře horníků, kteří kvůli ukončení těžby v Paskově – na konci roku 2014 – přijdou o práci. Přímo na místě by například mohlo začít fungovat mobilní pracoviště úřadu práce.

Ministr průmyslu Cienciala však otevřeně přiznává, že hledání či vytváření nových míst pro havíře není až takovou samozřejmostí. "Co ti lidé mají dělat? Jsou schopni se havíři transformovat na administrativní pracovníky? Vybudovat nové pracovní místo je skoro zázrak, a proto je strašně špatné ta místa rušit,“ míní Cienciala.

Více čtěte v rozhovoru na IHNED.cz.

Pražští politici schvalují dohodu o odkupu akcií Pražské plynárenské

Pražská plynárenskáHlavní město může být po dnešku zase o kus blíž ovládnutí strategického podniku Pražská Plynárenská. Pražští zastupitelé budou totiž ve čtvrtek schvalovat předběžnou dohodu s energetickou společností E.ON, která podle všeho prodá metropoli svůj díl akcií za zhruba 5,4 miliardy korun.

Současná situace v plynárenské společnosti je poměrně složitá. Majoritním vlastníkem Pražské plynárenské je s 50,2 procenta akcií Pražská plynárenská holding. A v něm drží kontrolní většinu Praha.

Jenže dalších 49,35 procenta akcií v samotné Pražské plynárenské vlastní německá společnost E.ON. Spolu s podílem v holdingu tak – zjednodušeně řečeno – vlastní německý koncern přibližně 70% podíl. Reálně patří Praze zhruba čtvrtina firmy.

Americká federální banka pokračuje ve štědré podpoře ekonomiky

Analytici očekávali, že americká centrální banka (Fed) ustoupí od stimulů, kterými pomáhala tamnímu hospodářství a přispěla k dvacetiprocentnímu růstu newyorské burzy. Fed ve středu oznámil, že bude pokračovat v nákupech dluhopisů za 85 miliard dolarů (přes 1,6 bilionu Kč) měsíčně.

Trhy na to reagovaly velmi pozitivně. Dow Jonesův index vzrostl o 0,95 procenta a uzavřel na 15 676,94 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 1,22 procenta na 1725,52 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,01 procenta a uzavřel na 3783,64 bodu.

ROP Severozápad začne znovu rozdělovat peníze

Dotační úřad ROP Severozápad začíná přijímat první nové projekty. Zatím jen od velkých měst se schválenými integrovanými plány rozvoje, ostatní žadatelé se dočkají nejspíš v říjnu.

Do konce roku chce dotační úřad rozdělit 4,5 miliardy korun. "V příštím roce hrozí ztráta asi dvou miliard korun, pokud se nepodaří změnit pravidla. Doufáme, že se ministerstvu pro místní rozvoj podaří vyjednat v Bruselu rozvolnění termínu vyplácení až do roku 2015," uvedl Navrátil.

ROP Severozápad se v srpnu podařilo odblokovat poté, co Karlovarský a Ústecký kraj přistoupily na návrh ministerstva financí a souhlasily se zaplacením korekcí za chyby při rozdělování dotací. Kraje zaplatí 900 milionů korun, z toho Karlovarský zhruba 308 milionů korun a Ústecký 598 milionů korun.

Výrobce telefonů BlackBerry propustí pět tisíc lidí

BlackBerry Q10Ztrátový kanadský výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry plánuje výrazné snižování počtu zaměstnanců a mohl by jich propustit až 40 procent.

S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom ve středu informoval server listu The Wall Street Journal. Reálně by tak o práci mohlo přijít kolem 5000 lidí.

Společnost BlackBerry, která koncem března zaměstnávala asi 12 700 lidí, se ke zprávě odmítla vyjádřit. Firma již loni zrušila 5000 pracovních míst

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist