Co se dnes děje:

Praha. Začíná dvoudenní BioFEST s 20. biojarmarkem (20. a 21. září v Paláci Lucerna).

Praha. Začíná dvoudenní první ročník festivalu Whisky Live Prague, který nabídne přes 170 značek z celého světa.

Ostrava/Karviná. Sledujeme další vývoj událostí po oznámení společnosti OKD, že uzavře prodělečný Důl Paskov.

Dublin. Řádná valná hromada největšího evropského nízkonákladového leteckého přepravce Ryanair Holdings.

Novinka od Applu jde do obchodů

Apple iPhone 5SPřední světová technologická společnost Apple začne dnes v USA, Číně a dalších klíčových zemích prodávat dva nové modely svého chytrého telefonu iPhone.

Dosavadní model IPhone 5 nahradí plnohodnotná novinka iPhone 5S a také levnější model 5C.

Oba nové modely se začnou prodávat v USA, Austrálii, Kanadě, Francii, Japonsku, Singapuru, Británii a v Číně. Objednávky přes internet na ně začala firma přijímat před týdnem.

Maďarská UniCredit zavře kvůli dani z transakcí některé pobočky

Maďarská dceřiná společnost italské banky UniCredit uzavře některé pobočky, aby snížila náklady. Banka uvedla, že tím reaguje na daň z finančních transakcí, kterou maďarská vláda letos zavedla v letošním roce.

UniCredit bude muset na dani z finančních transakcí, kterou chtějí zavést společně i některé země Evropské unie, za tento rok zaplatit 6,8 miliardy forintů (asi 580 milionů Kč), uvedl šéf její maďarské součásti Mihály Patai.

Kolínská TCPA začne vyvíjet novou generaci minivozů

Francouzská automobilka PSA bude nadále spolupracovat s japonskou Toyotou na minivozech a jejich společný podnik TPCA se sídlem v Kolíně vyvine a bude vyrábět jejich novou generaci. Řekl to v rozhovoru pro německý magazín Auto Moto und Sport generální ředitel PSA Philippe Varin.

"Ano, příští generaci (minivozů) budeme znovu společně vyvíjet a vyrábět v České republice," řekl Varin.

Nízkonákladový lídr Ryanair Holdings svolal valnou hromadu

Šéf Ryanairu Michael O´Leary nyní mnoho důvodů k úsměvu nemá.Nízkonákladový letecký dopravce Ryanair má na programu řádnou valnou hromadu. Irské aerolinky zaznamenaly v poslední době citelný prodat v rezervacích.

Už květnové oznamování rekordních zisků za předchozí účetní období, předznamenalo, že letos růst počtu cestujících i zisku zpomalí. Nyní ale podle všeho už na začátku období zažil největší evropský nízkonákladový letecký dopravce větší pád, než se očekával.

Jindy nesmlouvavý a provokující šéf Michael O'Leary musel přiznat, že jeho aerolinky zaznamenaly pokles počtu rezervací i cen letenek pro letošní podzim. A tím pádem buď nesplní vytyčený plán na zisk v minimální hodnotě 570 milionů eur, nebo se bude držet na její spodní hranici. 

Druhý den po dobrých zprávách z centrální banky

V pátek vstoupí američtí investoři do druhého dne po značném povzbuzení, které přinesla tamní centrální banka Fed. Proti očekáváním ponechala v platnosti opatření podporující americkou ekonomiku – dál bude například nakupovat dluhopisy ve stanovené výši.

Americké akcie ve čtvrtek mírně klesly, a sestoupily tak z rekordů z předešlého dne. Překvapivý krok Fedu ten den pomohl americkým akciím k růstu na nová maxima. Dolar se po středečním propadu na devizových trzích ve čtvrtek stabilizoval. Není ale vůbec zřejmé, jak dlouho v USA a na dalších trzích optimismus vydrží. Dobrá zpráva se projevila i posílením indexů v Evropě

Analytik Michal Šnobr před přehnaným optimismem v Evropě varuje. "Nemyslím si, že je úplně opodstatněný, rozhodně ne z dlouhodobého hlediska. Dolar oslabil vůči euru, což není dobrá zpráva pro exportéry," míní Šnobr s tím, že indexy evropských burz podle něj zase rychle spadnou - v řádu dnů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist