Šéf dallaské pobočky americké centrální banky (Fed) Richard Fisher otevřeně kritizoval rozhodnutí Výboru pro měnovou politiku (FOMC) z minulého týdne, kdy se rozhodl zachovat objem kvantitativního uvolňování (QE).
Podle Fishera to ublížilo i důvěryhodnosti jinak vážené instituce. Ve svém projevu se nebál opřít ani do Bílého domu, kterému vytkl způsob výběru nového šéfa Fedu, který by měl v únoru převzít křeslo po Benu Bernankem.
Na druhou stranu barikády se postavil šéf newyorkské pobočky William Dudley, který se naopak snažil ospravedlnit nečekané rozhodnutí z minulé středy. Podle Dudleyeho potřebuje americká ekonomika pokračovat v QE, protože zatím není ve stavu, kdyby mohla fungovat bez pomoci.
Tento týden ještě uslyšíme několik výroků a proslovů členů bankovní rady americké centrální banky, jež pravděpodobně potvrdí roztříštěnost názorů členů Fedu na osud programu měnového uvolňování, z čehož pak přirozeně plyne i volatilita na trzích. Poněvadž nemá-li jasno ve své politice samotná centrální banka, nelze pak požadovat jednoznačný názor na finanční trhy ani od investorů. Ti v pondělí večer poslali dolů jak evropské, tak i americké a v úterý ráno i asijské akcie.
Nejširší index S&P 500 se v pondělí propadl o 8,07 bodu na hodnotu 1701,84 a Index volatility VIX vystoupal nad úroveň 14,0 bodů a růst jeho hodnoty naznačil zvýšenou nervozitu na trzích. Evropské akcie uzavřely v červených číslech. Londýnský index FTSE100 klesl o 0,7 procenta a německý DAX ztratil 0,6 procenta.
Negativní náladu na americkém akciovém trhu využili ve svůj prospěch i někteří soutěžící v investiční hře. Jeden z nich v pondělí ráno prodal 0,5 lotu indexu Dow Jones a obchod uzavřel dnes ráno se ziskem virtuálních 10 800 Kč. Jiný aktér investiční hry v pondělí ve 14:02 prodal 0,3 lotu indexu S&P 500 a získal 3768 virtuálních Kč.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist