Výrobce nápojů Stock Spirits plánuje příští měsíc prodat na burze v Londýně nejméně čtvrtinu svých akcií. Uvedla to dnes agentura Reuters. Skupina je druhým největším producentem vodky v Polsku a České republice a mimo jiné jí patří i značka Fernet Stock.

Podle informací agentury Bloomberg pomáhají s úpisem Stock Spirits banky JPMorgan a Nomura, které již několik měsíců testovaly případný zájem investorů. Společnost chce prodejem akcií získat 52 milionů liber na splacení dluhu, uvádí agentura Reuters.

Skupina Stock Spirit byla založena v roce 2007 s podporou investiční skupiny Oaktree Capital Management. Ta již v roce 2011 zvažovala nabídku akcií firmy na burze ve Varšavě.

Skupina je největším producentem vodky v Polsku a České republice. Patří jí také Stock Plzeň, který vyrábí například Fernet a Tuzemák Božkov. Mezi další značky patří Stock 84, Keglevich, Wódka Žolondkowa Gorzka, Orzel, Limoncè či GranGala. Firma je zároveň distributorem široké škály značek jiných producentů.

Majitel firmy Oaktree Capital Management se snažil likérku Stock Spirits prodat již dříve. V roce 2011 vyjednávaly o společném koupi Stock Spirits společnosti Diageo a Bain Capital. Nakonec je ale odradila cena asi 700 milionů eur, kterou Oaktree za likérku požadovala.

Po těchto neúspěšných jednáních si finanční skupina najala banky UniCredit a Nomura, které pro ni podle zdrojů agentury Bloomberg měly připravit vstup na burzu.

K tomu ale nakonec nedošlo, a tak začal počátkem letošního roku Oaktree o prodeji Stocku vyjednávat s fondem Pampalona Capital Management, který přes holding Alfa Group ovládá ruský oligarcha Michail Fridman.

Ten chtěl do koupě investovat část svého zisku z prodeje podílu v ruském těžaři ropy TNK-BP, který od něj loni odkoupila ruská Rosněfť. Jednání ale opět ztroskotala na ceně zhruba 700 milionů eur, kterou Oaktree požadovala.

V roce 2012 skupina oznámila růst zisku před zdaněním EBITDA o 6,8 procent na 68,8 milionů euro. Obrat činil 292 mil. euro.   

Roční prodej v roce 2012 dělal kolem 140 milionů litrů – více jak 5 miliard panáků  o velikosti 0,25 cl.