Španělský státní dluh dosáhne na konci příštího roku téměř 100 procent hrubého domácího produktu, což bude nejvíce za posledních více než 100 let. Podle španělského deníku El País v absolutní částce poprvé překročí bilion eur.

Vyplývá to z návrhu rozpočtu na příští rok, který v pondělí obdržel tamní parlament. Do konce příštího roku podíl státního dluhu k výkonu ekonomiky vzroste na 99,8 procenta, zatímco na konci tohoto roku by měl činit 94,2 procenta.

Od krachu bubliny na realitním trhu v roce 2008 španělský státní dluh vzrostl na téměř trojnásobek a v růstu bude zřejmě nejméně další tři roky pokračovat. To bude pro Madrid pravděpodobně znamenat další náklady na obsluhu veřejného dluhu.

Španělská ekonomika je čtvrtá největší v eurozóně, bojuje ale s již druhou recesí za poslední více než tři roky. Vláda je kvůli hrozbě dluhové krize nucena snižovat rozpočtový deficit zvyšováním daní a výdajovými škrty, což oslabuje ekonomiku.

Španělský ministr financí Cristóbal Montoro ale podle agentury Reuters zopakoval, že Madrid příští rok nebude muset zavádět nová úsporná opatření, aby splnil fiskální cíle požadované Bruselem. Ekonomika se totiž podle něj v letošním druhém pololetí zřejmě vrátí k růstu.

Španělské banky dál ohrožuje slabá ekonomika a pokles úvěrů

Slabá španělská ekonomika a pokles úvěrové aktivity budou dál ohrožovat tamní bankovní sektor. Uvedla to dnes Evropská komise a Evropská centrální banka. Program ekonomických a bankovních reforem v zemi však pokračuje podle plánu, konstatovaly obě instituce v dnešní zprávě o tom, jak Madrid plní reformní program.

Španělská ekonomika již podle zprávy dosáhla zřejmě ve svém poklesu nejhlubšího bodu, její slabý výkon však bude na banky dál vyvíjet tlak. Přístup španělských bank k penězům z mezibankovního trhu se zlepšil, rizika ale trvají, uvádí již čtvrtá zpráva komise a ECB o Španělsku.

"Úvěry do ekonomiky nadále výrazně klesají, zvláště vzhledem ke slabé domácí poptávce," píše se ve zprávě podle agentury Reuters. Na ziskovost bank bude podle ní mít negativní vliv i jinak žádoucí trend snižování veřejného a soukromého dluhu.

Čtvrtá největší ekonomika eurozóny získala loni od přístup k evropské finanční pomoci pro své banky, které těžce zasáhl krach domácího realitního trhu, v celkové sumě 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč). Z toho již země vyčerpala 41 miliard eur.  

Španělský státní dluh dosáhne na konci příštího roku téměř 100 procent hrubého domácího produktu, nejvíce za posledních více než 100 let. Plyne to z návrhu rozpočtu na příští rok, který dnes obdržel tamní parlament. Od krachu bubliny na realitním trhu v roce 2008 španělský státní dluh vzrostl na téměř trojnásobek a v růstu bude zřejmě nejméně další tři roky pokračovat.

Španělská ekonomika bojuje s již druhou recesí za poslední více než tři roky. Vláda je kvůli hrozbě dluhové krize nucena snižovat rozpočtový deficit zvyšováním daní a výdajovými škrty, což oslabuje ekonomiku.

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes španělským bankám doporučil nadále posilovat solventnost, avšak ne na úkor omezování úvěrů. Podle MMF, který rovněž monitoruje finanční pomoc španělským bankám, se kapitál a likvidita bank od loňského roku zlepšily.