Co se dnes děje:

Ministerstvo financí zveřejní údaje o hospodaření státního rozpočtu ke konci září. V srpnu schodek státního rozpočtu stoupl na 36,2 miliardy korun z červencových 27,6 miliardy Kč. To byl podle MF nejlepší červnový výsledek od roku 2008.

Zástupci ČTÚ budou otevírat obálky s přihláškami do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE.

11:00 Vývoj nezaměstnanosti za srpen v zemích Evropské unie.

Vyjdou čísla o prodejích osobních a nákladních automobilů za září v USA.


KongresUSA zamířily do platební neschopnosti

Američtí demokraté a republikáni v Kongresu USA se nedokázali dohodnout na podobě zákona o vládních výdajích v novém fiskálním roce. Poprvé po 17 letech tedy nemá vláda k dispozici peníze na běžný provoz, což podle agentur znamená nucenou dovolenou pro tisíce státních zaměstnanců, uzavřené brány mnoha úřadů a institucí i přerušení řady státních programů.

Více čtěte zde.

Aplikace Hudba Google Play NaplnoGoogle začíná v Česku po knihách prodávat i hudbu

Americký internetový gigant Google začne v Česku prodávat či pronajímat hudbu. Služba bude dostupná na počítači a zařízeních se systémem Android. Spuštění služby Hudba Google Play přichází zhruba dva měsíce poté, co firma začala v Česku prodávat elektronické knihy.

Více čtěte zde.

Konkurence v rychlých půjčkách tlačí úroky dolů

Banky postupně zlevňují spotřebitelské půjčky, jejichž vysoké úroky zdůvodňovaly rizikem nesplácení. Ukazuje to statistika ČNB. Průměrné úrokové sazby RPSN (roční procentuální sazba nákladů) na nových úvěrech se v létě pohybovaly na 15 procentech. Před rokem to bylo zhruba o jeden a čtvrt procentního bodu víc. 

Čtěte v úterních HN.

Začaly platit kauce pro distributory pohonných hmot

Od úterý budou muset distributoři pohonných hmot skládat dvacetimilionovou kauci. Počítá s tím totiž novela zákona o pohonných hmotách, která dnes vstoupila v platnost. Nové zákonné povinnosti se vztahují i na distributory pohonných hmot, kteří již na trhu působí.

Novela má zabránit zejména takovým podvodům, při nichž se pohonné hmoty přeprodávají v řetězci účelově založených firem. Daňové úniky na pohonných hmotách se ročně odhadují až na osm miliard korun.

Andrej BabišBabiš: Agrofert může v budoucnu vstoupit na burzu

Miliardář Andrej Babiš poprvé připustil, že by skupina Agrofert Holding mohla v budoucnu vydat akcie na burze. Pravděpodobněji by ale raději volil vstup strategického investora. "Nehraji casino," řekl Babiš v rozhovoru pro multimediální projekt ZET.

Více čtěte zde.