Nepřetržitě od roku 1959 se v Brně na podzim koná přehlídka toho nejlepšího a nejnovějšího ve strojírenském a elektrotechnickém průmyslu. Ani v tomto roce u toho nechybí IHNED.cz, jehož tým od 7. do 10. října přináší to nejzajímavější, co se v Brně šustne.

Na strojírenském veletrhu, který je ve svém zaměření největší ve střední Evropě, se letos (kromě stánku IHNED.cz v pavilonu F) představuje 1550 firem. Je to méně než loni, tehdy se však souběžně konaly i další menší veletrhy zaměřené například na obráběcí techniku.

Mezi zahraničními vystavovateli ční (alespoň co do počtu) především německé firmy. Letos pořadatelé kladou mimořádnou pozornost na zhruba 100 společností z Turecka, které se stalo hlavním partnerem jako loni Indie. Země půlměsíce ukáže, jak se na strojírenství projevil její ekonomický boom posledních let.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:30
Jsme tu, najdete nás v pavilonu F, stánek č. 15

Stejně jako loni vyrazil tým IHNED.cz na strojírenský veletrh do Brna. Psát a fotit chceme vše, co nás bude zajímat a bavit. Tak trochu doufáme, že to bude bavit i vás. Dnes proto plánujeme rozhovor s thajským velvyslancem (Jolana Rumanová), o strojařích v Česku se pobavíme s ministrem průmyslu (Aleš Černý).

Náš fotograf Matej Slávik už odešel fotit tiskovou konferenci ArcelorMittal Ostrava - plánují oznámení miliardové investice. Večer dorazí do Brna premiér v demisi Jiří Rusnok, ani u toho nebudeme chybět. Pokud chcete být také vidět - máte zajímavý produkt, přístup, inovaci ... neváhejte se u nás zastavit. Máme kafe, sušenky a rádi si s vámi o vašem byznysu popovídáme. Užijte si veletrh MSV s IHNED.cz.

09:37
Veletrh v číslech: 1550, 75 000, 60 ...

Strojírenský veletrh každoročně přiláká do jihomoravské metropole přes 1500 vystavovatelů. Většina firem je z České republiky, ale velkou část, konkrétně 35 procent, tvoří i zahraniční subjekty. Z nich vyčnívají německé společnosti, ale v minulém roce měli značné zastoupení exotičtí Indové jako partneři veletrhu. Letos jejich místo zaujmou turecké firmy. Pokud letošní přehlídka naváže na loňský úspěch, navštíví ji přes 75 tisíc lidí z více než 60 zemí světa a čtyři stovky novinářů.

09:45
ArcelorMittal investuje v Ostravě miliardu do výroby. Vyvážet bude do Saúdské Arábie

Ostravská pobočka ArcelorMittal chystá obří investici. Miliardu korun utratí za modernizaci zařízení. Investice má společnosti pomoci v regionu Středního východu, říká v exkluzivním rozhovoru pro Hospodářské noviny generální ředitel ArcelorMittal Ostrava Tapas Rajderkar.

Celý článek o tom, co ocelářský gigant chystá, čtěte zde.

09:51
Jiří Kuliš: Důležitá je prezentace nových vychytávek

"Letošní rok je ve veletržní branži historicky nejsložitější," říká generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš. Z hlediska veletrhů totiž vrcholí krize. Firmy se o svých výdajích rozhodují dlouho dopředu.

Změnil se i smysl samotného veletrhu. Dříve se podle Kuliše více soustředila pozornost na množství uzavřených kontraktů, ale současný veletrh je tržištěm nápadů a inovací pro technická řešení v průmyslu.

Pro strojírensky zaměřené firmy je veletrh jednou z mála možností prezentace. Firmy se tu setkávají jak se stávajícími a novými klienty, tak s odborníky z oboru a třeba i s premiérem či jiným vládním představitelem, ke kterému by se jinak nedostaly. V tom spočívá magnetismus veletrhu.

10:05
Vystavovatelé se postupně sjíždějí do Brna

V Brně je zatím zataženo, ale předpověď slibuje zlepšení. Snad budou zítřky jasné i pro vystavovatele na veletrhu a splní si cíle, s kterými do Brna přijeli.

10:23
Matadoři: Na brněnský veletrh se trvale (už 55 let) vrací 8 firem

Do Brna jezdí především tradiční vystavovatelé. Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš uvedl, že stabilní účastníci tvoří asi 80 procent. "Nacházíme se doufejme na konci nejdelší recese v historii ČR, proto nepíšeme žádné rekordy," uvedl Kuliš. Podle něj osm firem nechybělo na žádném z 55 ročníků. Uvedl například Siemens, Žďas nebo Vítkovice.

10:24
Poprvé má na veletrhu zastoupení Thajsko

Jedním z nováčků mezi vystavovateli je země známá spíše díky zájmu turistů, Thajsko. Zástupci průmyslu tohoto státu ale na veletrh přijedou propagovat možnou spolupráci mezi českými a thajskými firmami.

10:34
S IHNED.cz v Brně nezabloudíte ...

10:39
Na co se na veletrhu těšit? Na prototyp mikrovlnného reaktoru :-)

Klíčovým tématem brněnské výstavy je "průmyslová automatizace“, což zní příšerně, ale je to dobrá věc. Jde hlavně o ovládací systémy různorodých zařízení a jejich robotizaci. Na toto hlavní téma se zaměří přes 230 společností.

"K atrakcím bude jistě patřit například prototyp mikrovlnného reaktoru od společnosti Šmeral Brno, který by znamenal revoluci ve zpracování a recyklaci odpadů," uvedl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Zajímavá podle něj bude i expozice společnosti ABB, jež představí vícefunkční robotizované pracoviště pro svařování a multifunkčního robota pro obsluhu strojů.

10:58
Šperkaři, mýdlaři, perníkáři či kožešníci. I ti se představí v Brně

Podzim v Brně není spojen pouze s veletrhy, ale v centru Brna se také v září a říjnu koná Festival v centru dění. V době konání strojírenského veletrhu se na hlavním náměstí Svobody sejdou všemožní drobní řemeslníci na Slavnosti řemesel. V minulých týdnech se postupně oslavovalo pivo, víno, jídlo a nyní přišel čas na řemesla. Možná že různé pochutiny náhodným kolemjdoucím neuniknou ani tam.

11:13
Podpora podnikání podle CzechInvestu

Prezentaci na veletrhu jednoho z nejvýznamnějších českých odvětví si nenechává ujít ani vládní agentura CzechInvest. "Díky tradici tohoto sektoru a kvalifikované pracovní síle je Česká republika zajímavá pro zahraniční investory," říká generální ředitel agentury Marian Piecha s tím, že od roku 1992 CzechInvest ve strojírenství zprostředkoval 323 projektů.

11:24
Kdopak to přijel do Brna? Po D1? Podle předpisů?

11:37
Průmyslová přehlídka není jen o strojírenství

Každým rokem se ke strojírenskému veletrhu připojují další výstavy zaměřené na jiné obory. Letos se přidružil nový dopravní veletrh Eurotrans. Podle ředitele veletrhů Jiřího Kuliše je nový Eurotrans ojedinělý v celé střední Evropě.

"V době dlouhodobé ekonomické recese není snadné zavést nový veletrh, proto jsme premiéru Eurotransu spojili se strojírenským veletrhem. V budoucnu se ale Eurotrans bude konat v samostatném termínu," řekl Kuliš.

Eurotrans bude prezentovat jak užitkové automobily, tak i železniční nebo garážovou techniku. Chloubou veletrhu bude podle Jiřího Palupy ze společnosti Veletrhy Brno, která Eurotrans pořádá, konference Mobilita budoucnosti, v jejímž rámci se bude konat například diskuse nazvaná Elektrické autobusy pro město.

11:46
Výsledky z průmyslu příjemně překvapily ...

V průmyslu přibývají dobré zprávy. Srpnové výsledky průmyslové výroby meziročně stouply o 1,6 procenta. Po očištění od počtu pracovních dnů byl růst ještě výraznější, a to o 4,2 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

Pozitivní výsledek překvapil analytiky.

"Zvlášť dobře se vedlo automobilkám, které v posledních měsících těží z rychlého růstu nových zakázek. Dobré výsledky má tentokrát i plastikářský průmysl a výroba kovových výrobků. Naopak v mínusu se ocitá těžební průmysl, který se musí vyrovnávat s nízkými cenami komodit," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Celý článek HNByznys najdete ZDE.

11:55
Kovové umění studentů se bude dražit pro charitu

I když jsou všechny pavilony plné zejména stánků se stroji, šrouby a součástkami z různých materiálů, v pavilonu V lze narazit i na umění. Expozice hutnického podniku U.S. Steel Košice je obklopena designovými výrobky studentů, kterým firma poskytla kus svého kovu. Soutěž Metal Inspirations 2013 pořádá U.S. Steel Košice ve spolupráci s Fakultou umení Technické univerzity v Košicích každoročně. Výrobky vystavuje a následně vydraží, pokaždé ve prospěch jiné charity.

 

12:00
I byznysmen potřebuje jíst... pauza na oběd na většině stánků

12:10
V Kuřimi zahájilo provoz výzkumné centrum za 72 milionů. Zaměří se na obráběcí techniku

Ještě před samotným zahájením letošního brněnského veletrhu otevřel ministr průmyslu Jiří Cienciala spolu s představiteli Jihomoravského kraje v nedaleké Kuřimi provoz nového Kompetenčního centra.

Pod zkratkou INTEMAC (Innovative technologies for machine tools) se skrývá výzkumné centrum zaměřené na provoz a stavbu obráběcích strojů. Hlavní činností centra je komerční výzkum na objednávku strojírenských firem. Již nyní jsou jeho zákazníky firmy jako ČKD Blansko, Škoda machine tool nebo Toshulin. Kromě toho se chtějí vědci v centru věnovat i obecnějšímu strojírenskému výzkumu.

Kompetenční centrum INTEMAC v Kuřimi

Vývojáři mají k dispozici měřicí zařízení nové generace, jako jsou například laser tracker, dynamometr pro měření řezných sil a krouticího momentu nebo aparatura pro měření přesnosti chodu vřeten. Na výzkumné činnosti spolupracuje brněnské Vysoké učení technické.

Centrum, které provozuje za tím účelem vzniklá společnost INTEMAC (dceřiná společnost Jihomoravského inovačního centra), má být financováno z různých zdrojů. Třetinu si má vydělat samotnými komerčními zakázkami, třetinu provozních nákladů pokryje Jihomoravský kraj a o zbývající část se mají postarat vědecké granty.

Samotný vznik centra přišel kraj na 72 milionů korun, z nichž 54 pochází z fondů Evropské unie.

12:50
Sledujte nás i na Facebooku - HNByznys

Obráběcí stroje, ale i export, import a rady začínajícím podnikatelům - byznysové zprávy tak, jak vám je nikdo jiný nepodá, najdete i na Facebooku HNByznys.

12:58
Studenti brněnského VUT dělají hned od začátku magisterského stupně na vlastních projektech

Na brněnském Vysokém učení technickém se hodně investuje do projektů samotných studentů. Ti magisterští si takový systém velmi pochvalují. Jsou rádi, že dostávají prostor vytvářet vlastní věci a uplatnit v praxi to, co se naučili na více teoretickém bakalářském stupni.

S podmínkami jsou spokojení i studenti z Ústavu konstruování na Fakultě strojního inženýrství. "Tady máte webkameru, čárový laser, software a 8 tisíc korun," popsal pro IHNED.cz student Matúš Ranuša, jak funguje zadávání projektů. Se startovními podmínkami mají studenti volnou ruku a celý semestr na vypilování svého projektu. Ve čtyřčlenném týmu tak za 10 týdnů zkonstruovali 3D scanner určený pro práci s 3D tiskárnou. 

"Druhý ročník studia děláme vyloženě projekty na zakázku průmyslových firem," uvedl ještě Ranuša. Jeho kolega pak dodal, že se se zástupci průmyslu studenti setkávají po celou dobu studia. Získávají tak brzo cenné kontakty.

13:16
Střední Evropa a s ní i Česko se ve francouzských firmách vrací do módy

Rychle se rozvíjející státy BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika) prý přestaly táhnout Francouze k investicím. "Důvodem je nejen blízkost geografická a kulturní, ale především kvalita, reaktivita a technická zdatnost českých firem," řekl Michal Macko, obchodní ředitel Francouzsko-české obchodní komory.

Ta organizuje francouzský pavilon na veletrhu už 11 let a představila kolem 120 firem. „Přitažlivost pro francouzské dodavatele má zejména české know-how a schopnost zvládnout technicky náročnější výrobu,“ chválí české firmy Macko.

13:31
Největší trojrozměrnou tiskárnu na světě zkonstruovali v malé obci u Brna

Mezinárodní strojírenský veletrh se dnes stal místem premiéry největší 3D tiskárny na světě! Vyvinula ji česká firma Aroja se sídlem ve Strážnici, která představuje své portfolio v expozici číslo 16 v pavilonu P. Kromě "horké" novinky s názvem MAXI zde má i další vychytávky včetně trojrozměrného tisku z čokolády.

"Výroba největší 3D tiskárny s technologií FDM je výsledkem špičkového vývoje a uplatnění zkušeností, které naše společnost, patřící k předním producentům zařízení a software pro 3D tisk, získala díky velkému odbytu v zahraničí. Světově unikátní tiskárna vznikala v malé obci u Brna," uvedl Jan Škopík z firmy Aroja s tím, že MAXI ocení především konstruktéři a školy.

13:50
Počítačová hra, ve které nárazy bolí

Hned naproti od designerských kousků košických studentů v pavilonu V se shlukují zejména návštěvníci z řad studentů technických oborů. Výrobce svodidel ArcelorMittal a jeho dva akční moderátoři tu zvou na speciální trenažér, na kterém si mohou návštěvníci vyzkoušet simulaci jízdy a hlavně také nárazů v autě. "Nechceme jen prodávat a uzavírat smlouvy, chceme se tu taky trochu pobavit," vysvětluje moderátor Jakub. Zaujatý hlouček fandících studentů dokazuje, že jejich strategie zatím funguje.

Exkluzivní rozhovor s generálním ředitelem ostravské pobočky ArcelorMittal Tapasem Rajderkarem si můžete přečíst v úterních Hospodářských novinách. O tom, co má společnost v plánu v blízké budoucnosti, čtěte zde.

Že je potřeba návštěvníky zaujmout něčím neobvyklým, ví také firma na technické a odborné překlady STAR Group. Kolem jejich stánků lítá velká nafukovací ryba na dálkové ovládání. Klikněte na obrázek pro zobrazení videa:

14:22
Obědová pauza skončila. Strojaři se vrací na stánky

Letos se veletrhu účastní o několik stovek firem méně než loni. Opticky však změnu vidět nelze. To stánek IHNED.cz změnu pocítil. Už není v pavilonu Z, ale nově v pavilonu F. Zastavte se.

15:00
Evropské ocelářství prochází hlubokými změnami, zaostává i Česko

V roce 2014 se v evropském ocelářském průmyslu očekává zlepšení, předkrizové objemy se jen tak nevrátí. Situace v Česku je obdobná. Současná výroba dosahuje zhruba tří čtvrtin objemu z roku 2007. Vyplývá to z Predikce vývoje ocelářského průmyslu v ČR pro roky 2013-2015, kterou zpracoval odvětvový svaz Hutnictví železa.

15:12
Přijďte si na stánek IHNED.cz vytvořit svou vlastní titulní stránku HN

15:24
Úskok (tak trochu) stranou - nejatraktivnější zaměstnavatelé na světě

Společnost Schneider Electric, globální specialista na energetický management, patří mezi 50 nejatraktivnějších zaměstnavatelů na světě. Vyplývá to z aktuálního indexu zvaného World's Most Attractive Employers, který pravidelně sestavuje společnost Universum na základě průzkumu mezi studenty inženýrských programů.

Schneider Electric obsadil 45. příčku. Vysokoškoláci považují firmu za zajímavou zejména pro práci v oblasti energií a průmyslu. Společnost Universum sestavila žebříček na základě průzkumu mezi 200 tisíci studenty z 12 nejvyspělejších zemí, tedy Austrálie, Brazílie, Kanady, Číny, Francie, Indie, Japonska, Itálie, Ruska, Spojených států, Německa a Velké Británie.

15:43
EKONOM: Stroje ve znamení půlměsíce...

V Brně se v průběhu týdne představí zhruba padesátka tureckých firem a uskuteční se česko-turecká ekonomická konference a technologické fórum.

"Chceme mluvit například o spolupráci českých a slovenských firem na třetích trzích," řekl týdeníku Ekonom turecký velvyslanec Cihad Erginay.

Podle jeho slov se tureckým společnostem obtížně vstupuje na některé trhy, kde mají Češi historicky dobré pozice.

Naopak české firmy by mohly využít obchodních kontaktů, které mají Turci v zemích, s nimiž sousedí.

Celý článek - najdete ZDE.

15:52
První (pondělní) pocity z veletrhu:

1/ Ve srovnání s loňskem ubylo "venkovní show", veletrh se tváří tak nějak klidněji až "vážněji".

2/ Hlavním tahákem se zdá být 3D tisk, firmy věnující se tomuto odvětví (výroba, služby,...) si na nezájem stěžovat rozhodně nemůžou.

3/ Turecký byznys se nám na první pohled zdá tak trochu mimo hlavní dění (Pavilon Z), jeho podstatu ale na IHNED.cz odhalíme, slibujeme.

4/ Vystavovatelé na první pohled vstupují na veletrh s většími očekáváními (oproti loňsku), ale je to možná jen zkreslený pocit tím, že je první den. ;-)

16:19
Ruská jednička v jaderné energetice Rosatom chce zajistit elektřinu v Bangladéši pro 160 milionů lidí

Ruská firma známá v tuzemsku díky nabídce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín nechybí ani na strojírenském veletrhu. Právě reaktor, který chce vybudovat Rosatom na jihu Čech, si budou moct návštěvníci prohlédnout v interaktivní prezentaci. Kromě toho si Rusové připravili makety reaktoru pro pohon ledoborců nebo údajně nejvýkonnějšího výzkumného reaktoru na světě. Rosatom začal v těchto dnech také v chudém Bangladéši stavět jadernou elektrárnu, která by měla podle představitelů firmy zajistit elektřinu pro 160 milionů lidí.

16:50
Česko-turecký byznys brzdí předsudky

Objem obchodní výměny mezi Českem a Tureckem dosahuje 2,7 miliardy dolarů ročně. Podle Necmi Ugurlu, ekonomického rady turecké ambasády v Česku, je to velmi málo. "Je to způsobeno předsudky. Čeští byznysmeni považují Turecko za rozvojovou zemi na Blízkém východě.

Naopak Turci se dívají na Česko jako na malou zem, která pro ně není dostatečně zajímavá," říká v rozhovoru pro IHNED.cz. Během jeho čtyřleté pražské mise má obchod mezi Českem a Tureckem rostoucí tendenci. Do tří let by podle něj mohl atakovat hranici 5 miliard dolarů.

17:10
Automatizovaný vozík a jeho programátor v podání italské firmy System Logistics

17:25
Thajský velvyslanec vidí Česko jako obchodní centrum východní Evropy

O český trh letos projevilo zájem i Thajsko, v pavilonu V se usídlilo celkem deset thajských firem a mezi stánky se prochází také thajský velvyslanec Vitavas Srivihok. Na to, co si slibuje od přítomnosti Thajska na veletrhu a co může Česká republika jeho zemi nabídnout, jsme se zeptali v odpoledním rozhovoru, který si můžete přečíst zde.

 

 

18:01
Ministr Cienciala: Nejlepší je prodej za plotem, žabomyší války nás stály mnoho peněz

Konkurenceschopnost, alokace, diverzifikace a vnitřní spolupráce patří mezi klíčové body Ministerstva průmyslu a obchodu ČR směřující k podpoře českého strojírenského průmyslu, který tvoří více než polovinu celkového exportu naší republiky.

Řekl to na MSV na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala. „Úspěch a konkurenceschopnost tuzemských firem a podnikatelů závisí především na nich samotných. Státní správa jim však musí vytvářet takové podmínky, které jejich schopnost prosadit se na zahraničních trzích nebudou brzdit, ale naopak akcelerovat, a to se nám začíná dařit," uvedl ministr.

Podle něho je například nejlepší prodej produktů takříkajíc za plotem, tedy v ČR a EU. Není však nejekonomičtější, neboť v zemích staré Evropy panuje vysoká konkurence. Lepší podmínky jsou mimo jiné v Číně, Indii apod., protože tyto země mají své specifické podmínky a názory na obchodování.

Ministr Cienciala připomněl, že však u nás přetrvávají tzv. žabomyší války mezi firmami i rezorty, které republiku připravily o mnoho peněz. „Můj rezort bude podporovat zejména export, neboť produkce českého strojírenství je dosud chválabohu dobrá. Samozřejmě podporujeme mimo jiné myšlenky výzkumníků, novátorů, vysokých škol, akademie věd atd.," konstatoval.

Zopakoval, že při mimořádně nízké domácí poptávce je export jediným zdrojem růstu HDP a tvorby pracovních míst.

18:15
Nositelé titulu Manažer roku diskutovali o konkurenceschopnosti českých firem

„Chceme podpořit kritický názor premiéra Rusnoka na efektivitu práce Akademie věd. Výzkumná sféra neslouží našim podnikům, výrobě, našemu průmyslu," říká Ivo Gajdoš, výkonný ředitel České manažerské asociace, která zastupuje na čtyři sta členů.

18:35
Vývoz obráběcích a tvářecích strojů v 1. pololetí klesl o 6 %

Vývoz obráběcích a tvářecích strojů z České republiky letos v prvním pololetí klesl o šest procent. Firmy exportovaly stroje za 6,7 miliardy korun. Loňský rok byl ale rekordní, vývoz stoupl o 10,5 procenta na 14,1 miliardy Kč. Vyplývá to z informací, které na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) v Brně poskytl Svaz strojírenské technologie.

18:56
Vítejte v nejkrásnějším městě Evropy, sdělil při slavnostním zahájení primátor Onderka

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) přivítal hosty v "nejkrásnějším městě Evropy" a sdílel s premiérem Rusnokem myšlenku, že by v budoucnu rád cestoval vlakem z Brna do Prahy za hodinu a deset minut.

Poté už si vzal slovo premiér, který ve své řeči zdůraznil postavení České republiky, co by nejprůmyslovější ekonomiky EU.

"Během nedávné krize se ukázalo, že nejprůmyslovější země jsou nejméně zranitelné. Náš malý trh české firmy neuživí, je potřeba, aby podnikatelé mířili za hranice. K tomu, aby mohli být úspěšní slouží i akce typu strojírenského veletrhu," řekl při slavnostním zahájení Jiří Rusnok, který se už během dne sešel s představiteli některých významných firem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist