Přestože mají podnikatelé výrazně vyšší průměrné hrubé příjmy než zaměstnanci, platí v průměru téměř o 27 procent nižší daně, vyplývá z dnes zveřejněné studie think tanku IDEA. Rozdíly ve zdanění zaměstnanců a podnikatelů jsou tak podle dokumentu v tuzemském daňovém systému velmi výrazné. Podnikatel totiž v průměru na daních zaplatí ročně 95.310 korun, zaměstnanec 129.680 korun.
Průměrný zaměstnanec podle studie má daňovou sazbu, tedy součet sazeb daně z příjmu a všech odvodů na sociální a zdravotní pojištění, 37,4 procenta. V případě podnikatelů činí průměrná sazba 28,1 procenta. Zároveň průměrný hrubý příjem podnikatele je ročně 331.233 korun, u zaměstnance je to 247.480 korun.
"Vyššímu zdanění čelí téměř všichni zaměstnanci ve srovnání s podnikateli - zatímco průměrné daňové sazby se pohybují pro většinu podnikatelů mezi 22 a 38 procenty, u většiny zaměstnanců je to mezi 30 a 44 procenty," uvádí studie.
Z materiálu dále vyplývá, že celkově je mezi zaměstnanci 30 procent lidí, kteří neplatí žádnou daň nebo dokonce dostávají daňový bonus. Mezi podnikateli je to ovšem dokonce 38 procent. Tito lidé tak platí jen sociální a zdravotní pojištění.
Analýza IDEA byla založena na reprezentativním vzorku české populace od Českého statistického úřadu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist