Spojené státy udávají v říjnu finančním trhům rytmus i směr. Diktují, jak se budou vyvíjet nejen akciové, ale i měnové trhy. Důvodem je patová situace v americkém Kongresu, který už dva týdny neúspěšně vyjednává o podobě nového zákona o státních výdajích.

Nyní se ale zdá, že se američtí politici blíží k dohodě. A termín 17. října, kdy země dosáhne dluhového stropu a nebude schopna dostát svým závazkům, tedy možná nebude dnem, který zacloumá americkou i světovou ekonomikou. Republikání a demokrati oznámili, že se blíží k dohodě, na což pozitivně reagují akciové trhy v USA i Evropě.

Vzhledem k závažnosti politického kabaretu, který se v USA momentálně odehrává, jsou finanční trhy zatím poměrně klidné. Nic jiného jim ani nezbývá. Představa zbankrotování největší ekonomiky světa je totiž pro mnohé jen velmi těžko přijatelná.

Nicméně kdyby se podobná politická estráda odehrávala v jiné zemi, tak by se postižený stát výprodeji finančních aktiv zaručeně nevyhnul. Spojeným státům rovněž pomáhá pozitivní zkušenost investorů z minulosti, kdy USA padaly do cesty podobné překážky již vícekrát, avšak politici nakonec vždy dospěli ke konsenzu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se