Celkově si země EU v dluhové bilanci pohoršily. Zadlužení členských zemí se ve druhém čtvrtletí zvýšilo na 86,8 procenta hrubého domácího produktu. Česko si však vedlo dobře a svůj státní dluh dokázalo snížit nejvíce ze všech zemí.

Český dluh klesnul o 1,4 procentního bodu, konkrétně na 46,5 procenta HDP. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil unijní statistický úřad Eurostat.

Nárůst vládního dluhu zaznamenalo devatenáct členských zemí EU. V šesti státech se dluh snížil a ve třech zůstal beze změny.

Co se týče zemí platících eurem, v nich se ve druhém čtvrtletí zvýšilo na 93,4 procenta HDP z předchozích 92,3 procenta v prvním čtvrtletí.

Nejvyšší úroveň zadlužení v EU mělo Řecko, kde dluh přesáhl 169 procent HDP. Nejnižšího zadlužení naopak dosáhlo Estonsko, jehož dluh činil necelých deset procent HDP.

Nejprudší nárůst zadlužení pak zaznamenal Kypr, a to o 10,8 procentního bodu na 98,3 procenta HDP.

Eurozóně dluh roste

V absolutních hodnotách se dluh členských zemí EU zvýšil na 11,281 bilionu eur (přes 290 bilionů korun) z 11,143 bilionu eur v prvním čtvrtletí. V samotné eurozóně dluh vzrostl na 8,874 bilionu eur z 8,751 bilionu.

Pokles zadlužení zaznamenaly kromě České republiky i Maďarsko, Německo, Litva, Lotyšsko a Lucembursko. Zadlužení Slovenska se ve druhém čtvrtletí podle Eurostatu zvýšilo na 58 procent HDP z 55,2 procenta v předchozích měsících.

České ministerstvo financí již dříve uvedlo, že státní dluh se od počátku roku ke konci září snížil o více než 14 miliard na 1,654 bilionu korun.

Pro období tří čtvrtletí je to podle ministerstva zároveň první pokles od 90. let. Během samotného třetího čtvrtletí dluh klesl téměř o 25 miliard korun. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 157 tisíc korun.