Celkově si země EU v dluhové bilanci pohoršily. Zadlužení členských zemí se ve druhém čtvrtletí zvýšilo na 86,8 procenta hrubého domácího produktu. Česko si však vedlo dobře a svůj státní dluh dokázalo snížit nejvíce ze všech zemí.

Český dluh klesnul o 1,4 procentního bodu, konkrétně na 46,5 procenta HDP. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil unijní statistický úřad Eurostat.

Nárůst vládního dluhu zaznamenalo devatenáct členských zemí EU. V šesti státech se dluh snížil a ve třech zůstal beze změny.

Co se týče zemí platících eurem, v nich se ve druhém čtvrtletí zvýšilo na 93,4 procenta HDP z předchozích 92,3 procenta v prvním čtvrtletí.

Nejvyšší úroveň zadlužení v EU mělo Řecko, kde dluh přesáhl 169 procent HDP. Nejnižšího zadlužení naopak dosáhlo Estonsko, jehož dluh činil necelých deset procent HDP.

Nejprudší nárůst zadlužení pak zaznamenal Kypr, a to o 10,8 procentního bodu na 98,3 procenta HDP.

Eurozóně dluh roste

V absolutních hodnotách se dluh členských zemí EU zvýšil na 11,281 bilionu eur (přes 290 bilionů korun) z 11,143 bilionu eur v prvním čtvrtletí. V samotné eurozóně dluh vzrostl na 8,874 bilionu eur z 8,751 bilionu.

Pokles zadlužení zaznamenaly kromě České republiky i Maďarsko, Německo, Litva, Lotyšsko a Lucembursko. Zadlužení Slovenska se ve druhém čtvrtletí podle Eurostatu zvýšilo na 58 procent HDP z 55,2 procenta v předchozích měsících.

České ministerstvo financí již dříve uvedlo, že státní dluh se od počátku roku ke konci září snížil o více než 14 miliard na 1,654 bilionu korun.

Pro období tří čtvrtletí je to podle ministerstva zároveň první pokles od 90. let. Během samotného třetího čtvrtletí dluh klesl téměř o 25 miliard korun. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 157 tisíc korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist