Míra nezaměstnanosti ve třetím čtvrtletí tohoto roku meziročně stagnovala, když zůstala na rovných 7 %. Počet nezaměstnaných osob dosáhl ve stejném období na 369 600 lidí (z toho 197 100 žen), což značí nepatrné meziroční zvýšení o 1600 nezaměstnaných. Vyplývá to z – v pondělí zveřejněných – údajů ČSÚ.
"Je zde nejistota na všech frontách," říká v rozhovoru pro IHNED.cz ekonom a hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
Mezi hlavní problémy na straně zaměstnavatelů patří nejistota zakázek, zaměstnanci se pak podle Brožky obávají nejistot plynoucích z vývoje ekonomiky.
"Další věc, která je negativní pro obě strany, je snižující se konkurenceschopnost. S nejistými zakázkami má problém mnoho zemí, ale v žebříčcích konkurenceschopnosti nás přeskakují," vysvětluje Brožka.
Minulá pravicová vláda podle Brožky pro trh práce neudělala příliš pozitivního. "Celkově se ovšem podmínky na trhu práce zhoršily z důvodu špatné fiskální politiky, která přispěla k propadu české ekonomiky a růstu nezaměstnanosti," říká Brožka.
Nové vládě doporučuje, ať sníží daňové náklady práce a soustředí se hlavně na podporu školství, vědy a výzkumu.
Co je největším problémem současného trhu práce?Nejistota na všech frontách. Z pohledu zaměstnavatele je to nejistota ohledně budoucích zakázek. Dále pak nejistoty plynoucí z politického vývoje. Český podnikatel neví, jaké daně bude odvádět za rok, nebo dokonce za tři roky.
Z pohledu zaměstnance jsou to nejistoty plynoucí z vývoje ekonomiky.
Další věc, která je negativní pro obě strany, je snižující se konkurenceschopnost. S nejistými zakázkami má problém mnoho zemí, ale v žebříčcích konkurenceschopnosti nás přeskakují. A když pak poptávka je, je důležité, aby česká ekonomika měla co nabídnout.
Na jedné straně zde máme míru nezaměstnanosti ve výši kolem 7,0 %, na druhé straně je v Česku patrný nedostatek odborníků a učňovských profesí, na což si stěžují hlavně podniky.
Souhlasím, že vzdělání je klíčem. A tím nemyslím množství lidí s vysokoškolským titulem. Důležitá je kvalita vzdělání. V našem školství a ve vědě dochází bohužel často k nevhodnému přerozdělování finančních prostředků.
Osobně učím na jedné soukromé škole zaměřené na IT a management. Ta škola nemá jediného nezaměstnaného. Je zde vysoké napojení na praxi. Je to jeden z mnoha způsobů, jakým se ubírat.
Ale pokud se bavíme o dlouhodobé konkurenceschopnosti, měli bychom cílovat na špičky. Jeden můj kamarád dostal cenu Vědec roku a právě mu vzali článek do časopisu Nature. To je světová špička. A v Akademii věd má měsíčně 30 hrubého. Bojím se, že ho tu dlouho neuvidíme.
Když se ohlédnete za minulou vládou, co pro zlepšení situace na trhu práce udělala dobře a co naopak zanedbala, respektive mohla udělat lépe?
Ta zlepšení se nehledají snadno. Šlo by o dílčí věci z pera ministerstva práce a sociálních věcí, jako například zdvojnásobení počtu hodin, které může zaměstnanec na dohodu odpracovat v kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele. Dílčí zhoršení naopak přinesly například horší podmínky pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením.
Celkově se ovšem podmínky na trhu práce zhoršily z důvodu špatné fiskální politiky, která přispěla k propadu české ekonomiky a růstu nezaměstnanosti. Tragikomicky pak působila změna metodiky výpočtu nezaměstnanosti, která opticky obrázek vylepšila i v době zhoršujícího se vývoje.
HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE
Jakým směrem by se v kontextu zlepšení situace na trhu práce měla orientovat budoucí vláda? Jaké kroky by měla podniknout?
Pracovat na stabilním a přívětivém podnikatelském prostředí. Snížit daňové náklady práce. Investovat efektivně do školství, vědy a výzkumu. A připomínám, že vzdělávání začíná u těch nejmenších.
Jak se podle vás bude situace na trhu práce vyvíjet v příštím roce?
Pokud, jak předpokládám, bude pokračovat oživení české ekonomiky, a to spíše pomalejším tempem, pak se v průběhu roku nezaměstnanost stabilizuje na současné zvýšené úrovni poblíž 7,5 % (dle metodiky MPSV, pozn. redakce), a poté začne klesat. Na rok 2015 čekám míru nezaměstnanosti 7,3 %.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist