Ačkoli se těžební společnost NWR nadále nachází v těžké krizi, výsledky za třetí čtvrtletí ukázaly, že se situace může pomalu začít obracet. V některých ohledech čísla výrazně předčila očekávání analytiků Reuters. Například kolonka EBITDA z pokračujících operací byla "pouze" milion eur v minusu.

Podle finančního ředitele společnosti Marka Jelínka je pozitivní trend výsledkem úsporných opatření, se kterými v NWR začali. "Letos se nám už podařilo ušetřit 85 milionů eur a do konce roku bychom tak měli dosáhnout stovky," upozorňuje Jelínek.

Protože nelze počítat s náhlým růstem cen uhlí na světových trzích, chce se majitel české OKD i nadále soustředit na úspory. Cílem je srazit náklady na vytěženou tunu uhlí ze současných 75 až 80 eur na 60 eur, což by již mělo zajišťovat zisk. "O pět eur srazí cenu vytěžené tuny utlumení Dolu Paskov," dodává Jelínek.

Oproti předchozím čtvrtletím jste zaznamenali zlepšení. Výkupní ceny uhlí přitom nebyly nijak lepší. Čím to je?

Nejenže ceny uhlí nebyly lepší, ale naopak byly nejhorší v letošním roce. Samozřejmě stále nemůžeme být s výsledkem hospodaření spokojeni, ale pozitivní trend souvisí s tím, že se nám daří ořezávat náklady a snižovat investice, čímž se pomalu dostáváme ze současné těžké hospodářské situace.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se