V zemích Evropské unie roste populismus a vláda, která omezuje sociální výdaje, se většinou po volbách nedočká pokračování. Politolog Jan Hodač se zamýšlí nad novou rolí Německa, které se patrně pokusí zvýšit vliv na dění v EU.

Lubor Lacina: Co znamenají výsledky voleb z pohledu strategie České republiky k Evropské unii? Bude nová vláda směřovat Českou republiku spíše do euroskeptického tábora, nebo bude eurooptimistická?

Jan Hodač: Vzhledem k tomu, jaké se rýsují koaliční možnosti, tak bych si tipnul, že bude eurooptimističtěji laděná než ta předchozí. Přece jenom volby vyhrála, byť těsně, sociální demokracie, která je zastáncem eurofederalismu. Otázkou je hnutí Andreje Babiše. Je to uskupení, u kterého nevíme, jestli je přesně pravicové, nebo levicové.

Lacina: Jaký má ANO vztah k evropské integraci?

Hodač: Zavazuje se k tomu, že bude usilovat o funkční zapojení do další evropské integrace, že bude spolehlivým partnerem, že jako Česká republika budeme rozvíjet nadstandardní vztahy s Německem. I když je hnutí ve svém programu docela konkrétní, o federaci či fiskální unii se nijak nezmiňuje.

Lacina: K Německu se stále více se upínají oči, aby začalo hrát roli lídra v evropském integračním procesu. Je tato země schopna se tohoto úkolu ujmout?

Hodač: Bude muset. Myslím si, že se blíží doba, kdy Německo bude muset nahlas říct, co si dál přeje a nepřeje v Evropské unii, nebo se ho na to budeme muset zeptat sami. Paradoxem je, že v nedávných německých volbách nebylo téma Evropské unie vůbec zásadní. I když ono to zase takové překvapení není, protože ani Spojené státy coby supervelmoc ve volbách neřeší otázky zahraniční politiky.

Angela Merkelová – stejně jako její protivník – se těm tématům vyhýbala, ale nyní je po volbách a pravidlo politiky říká, že nejméně populární kroky se činí hned na počátku mandátu. Očekávám, že Merkelová vystoupí s nějakou svou představou o razantním ukončení vleklých problémů eurozóny. Tipuji, že se něco stane s Řeckem a že se nahlas bude muset prohlásit, jestli dále setrvá, nebo nesetrvá.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.