Němečtí sociální demokraté (SPD) a konzervativci (CDU/CSU) se dohodli na změnách v energetické politice, které mají odvrátit hrozbu prudkého nárůstu nákladů na elektřinu.

Změny zahrnují mimo jiné výrazné omezení podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů. Strany k této dohodě o víkendu dospěly v rámci povolebního jednání o vytvoření velké vládní koalice konzervativců a sociálních demokratů, napsala agentura DPA.

Dohoda počítá především s omezením plánů na rozvoj větrné energie. Dosavadní plán předpokládá, že kapacita mořských větrných elektráren do roku 2020 stoupne na 10 000 megawattů.

Dohoda však tento cíl snižuje na 6500 megawattů. U pozemních větrných elektráren navíc počítá s omezením subvencí.

Dohoda by měla být schválena v pondělí během velkého kola koaličních rozhovorů. Úřadující ministr životního prostředí Peter Altmaier (CDU) v souvislosti s dohodou hovoří o doposud největší změně zákona o energii z obnovitelných zdrojů od jeho schválení.

Sporným bodem zatím zůstává cíl pro podíl obnovitelných zdrojů na celkové produkci elektřiny. CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové chce, aby tento podíl do roku 2030 dosáhl 50 až 55 procent, zatímco SPD prosazuje nárůst na 75 procent. V současnosti tento podíl činí 25 procent.

Podle agentury DPA není jisté, že dohodnutá opatření zastaví růst cen elektřiny. Němci nyní platí náklady na podporu obnovitelné energie prostřednictvím ekologických poplatků zahrnutých do cen elektřiny.

V letošním roce by celková výše těchto poplatků měla činit 20,3 miliardy eur (téměř 550 miliard korun), napřesrok by měla stoupnout na zhruba 23,5 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru