Pětice hráčů se od pondělí utkává o uvolněná frekvenční pásma v aukci kmitočtů. Kromě tří zavedených operátorů se o vysokorychlostní mobilní sítě LTE ucházejí i dva nováčci: Sazka Telecommunications "ropného" miliardáře a majitele Sazky Karla Komárka a Revolution Mobile někdejšího manažera PPF Tomáše Budníka.

Ačkoli bývá aukce často formulována jako potenciální vstupní brána pro příchod čtvrtého operátora na český trh, manažer výzkumu ve společnosti Accenture Michal Novák by na tento výsledek nevsadil. "Cílem by to ani být nemělo. Není zásadní mít tři, čtyři nebo pět operátorů, a ani neustále tlačit na snižování cen, ale dosáhnout vyváženého konkurenčního prostředí, které umožňuje rozvoj služeb za odpovídající cenu pro zákazníky," myslí si manažer, který má v konzultační firmě na starosti právě evropský telekomunikační průmysl.

Proč je podle vás aukce kmitočtů sítě LTE tak důležitá?

Současné mobilní sítě už přestávají stíhat kapacitně pokrýt poptávku uživatelů po mobilním připojení k internetu. Služby jako Facebook, či YouTube, ale také obyčejné posílání e-mailů se čím dál více přesouvají ze stolních počítačů do mobilů. Pokud by aukce neproběhla, čeští uživatelé by nemohli do budoucna naplno využívat možností mobilního internetu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se