T-Mobile za frekvence v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz zaplatí celkem 2,61 miliardy korun, Telefónica 2,8 miliardy a Vodafone 3,11 miliardy Kč. S přidělením vydražených kmitočtů počítá ČTÚ na začátku příštího roku po zaplacení kupní ceny. Celková vydražená částka je zhruba o 1,5 miliardy nižší, než počítá návrh státního rozpočtu.

Společnosti Revolution Mobile a Sazka Communications nakonec nevydražily frekvence vyhrazené pro zájemce o vstup na trh v pásmech 800 a 1800 MHz, ani žádné další kmitočty. Podle předsedy ČTÚ Jaromíra Nováka měli noví zájemci v sedm dní trvající aukci ideální podmínky, přesto se rozhodli mobilní trh nerozšířit. I tak podle něj aukce splnila vytyčené cíle, tedy zejména umožnit rychlé vybudování internetové infrastruktury.

"Vzhledem k tomu, že operátoři již experimentují s LTE, počítám, že zákazníci budou moci na velké části území ČR využívat skutečně rychlý internet v mobilu či tabletu v horizontu jednoho roku," dodal Novák. Operátoři musí do 30 měsíců pokrýt signálem LTE většinu řídce osídlených okresů, úřad ale očekává, že k nasazení technologie dojde rychleji. K sítím LTE budou mít přístup i virtuální operátoři.

Operátoři začnou síť 4G budovat v polovině roku 2014

Největší český operátor, Telefónica, zaplatil podle vlastního vyjádření v aukci 2,8 miliardy korun. Za to získal 2 bloky v pásmu 800 MHz, 3 bloky v pásmu 1800 MHz a 4 bloky v pásmu 2600 MHz.

"Síť 4G s využitím nových frekvencí začneme v regionech a městech České republiky budovat již v prvním pololetí příštího roku. Do výstavby a rozvoje sítí LTE plánujeme v příštích pěti letech investovat miliardy korun," uvedl generální ředitel společnosti Luis Malvido k plánům, které s novými frekvencemi Telefónica má.

Za úspěšnou svou účast v aukci považuje i T-Mobile. "Naši zákazníci budou moci využívat datové připojení o rychlosti až 150 Mbit/s, v budoucnosti až 300 Mbit/s. Česko se tak zařadí mezi země s nejmodernější telekomunikační infrastrukturou," uvedl šéf T-Mobilu Milan Vašina.

Nejvíce zaplatili a zároveň i nakoupili zástupci Vodafone. "Toto je výsledek, kterého jsme chtěli dosáhnout. Spektrum získáváme za velmi příznivou cenu," uvedla  odstupující generální ředitelka Muriel Antonová.

LTE umožňuje mobilní připojení k internetu o rychlostech kolem 100 až 150 Mbit/s, což je asi pětinásobek rychlostí v sítích 3G. První aukci kmitočtů úřad letos na jaře zrušil kvůli špatně nastaveným podmínkám, které způsobily enormní nárůst ceny i průtahy soutěže.