Po šesti letech budování tunelu Blanka prohlásili pražští radní, že smlouva na její stavbu byla od začátku neplatná.

A z toho důvodu nemůžou stavební společnosti Metrostav vyplatit 2,1 miliardy korun, které jí město v současnosti dluží.

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) po mimořádném zasedání městské rady oznámil, že smlouvu nikdy neprojednala ani pražská rada ani zastupitelstvo. "Město bez legitimního důvodu vyplatilo desítky miliard korun a v tomto protiprávním jednání nemůže pokračovat," prohlásil Hudeček.

Praha proto podle něj stavbu nemůže dostavět ani převzít. Hudečkova slova vycházejí z tvrzení kontrolního odboru pražského magistrátu.

Věty z mimořádného jednání pražské rady zazněly jen několik hodin poté, co Metrostav oznámil, že na začátku příštího měsíce přeruší práce na stavbě. Podle jeho zástupců čeká na schválení některých změn ve stavební dokumentaci a také na zaplacení dluhu.

Znamená to, že květnový termín otevření dlouho očekávané dopravní stavby je ve vážném ohrožení.

"Vzhledem k dlouhodobým vážným nedostatkům v řízení díla ze strany investora a problémům s úhradou objednaných a provedených prací Metrostav přeruší provádění k termínu 7. prosince 2013," stojí v dopisu adresovaném primátorovi Tomáši Hudečkovi.  

Podle mluvčího společnosti Františka Poláka jsou tubusy tunelů dávno hotové, stavební firma nyní čeká na schválení změn v projektové dokumentaci. Vedení Prahy dosud navržené změny nepodepsalo.

"Není nyní co dělat, vše je v režimu těch změn," řekl Polák s tím, že jde o změny například ve vedení chodníků, umístění dopravního značení a podobně. "Město jako investor ten projekt nyní prakticky neřídí," dodal Polák.

Policie vyšetřuje, Praha neplatí

"Řešení prosazovaná bývalým primátorem Svobodou jsou vystavena policejnímu vyšetřování. Analyzujeme naši situaci a obchodní vztahy s Metrostavem," uvedl ve středu primátor Hudeček.

Kvůli policejnímu vyšetřování Praha firmě neplatí.

Detektivové z českobudějovické expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se zabývají podezřením ze spáchání trestného činu porušení pravidel hospodářské soutěže a trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Vyšetřování se týká usnesení rady města z loňského prosince, v němž radní schválili takzvanou kategorizaci faktur, díky které se chtěli vypořádat s dluhy, které má Praha vůči stavbařům.

Metrostav se také rozhodl zrušit den otevřených dveří projektu Blanka, který byl naplánován na 30. listopadu.