Odhady růstu německé ekonomiky pro roky 2014 a 2015 jsou optimistické a leží mnohem výš než průměr eurozóny. Můžeme si ale být jisti, že k naplnění těchto projekcí skutečně dojde?

Pochyby vzbuzuje zejména to, že dochází ke stagnaci globálního obchodu, a to má negativní dopad na německý export. K tomu klesá ziskovost německých firem. Růst reálných mezd totiž převyšuje růst produktivity.

Pokles ziskovosti se tak bude negativně promítat do investic. V neposlední řadě se pak objevují silní konkurenti Německa ve formě Spojených států a Španělska.

První z těchto zemí těží zejména z nízké domácí ceny energií, druhá z nízkých nákladů práce. Meziroční vývoj hodnoty německých exportů do eurozóny (fialově) a exportů mimo eurozónu ukazuje obrázek:

graf01

U francouzské ekonomiky budí obavy tři hlavní oblasti. Potenciální růst leží níže, než se většinou odhaduje. Produkční mezera je menší (potenciální produkt je nižší), než jak naznačuje většina odhadů.

A podobnou situaci sledujeme u inflace. To znamená, že strukturální fiskální deficity jsou vyšší než současné odhady a bude těžší je snížit. V roce 2013 by tento deficit měl dosáhnout 3,4 %.

 

Strukturální nezaměstnanost se také nachází výš, potenciál pro snížení nezaměstnanosti během cyklu je tedy menší, než se odhaduje. Odhadovaná strukturální nezaměstnanost v roce 2013 dosahuje 8,6 %. Dlouhodobé výnosy se pak relativně k růstu již nyní nalézají mimořádně vysoko.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se