Amazon, UPS, Deutsche Post DHL testují létající drony, vidí v nich příležitost, jak snadno a rychle doručovat lidem zboží. Jenže tento plán má zatím hodně úskalí.

Jedním problémem je omezená distribuce, jelikož drony unesou jen určitou váhu, a druhým, závažnějším, jsou letové předpisy, kterými se musí drony řídit. Do té doby, než vlády přistoupí (a pokud vůbec) k jejich změně, mohou na to zásilkové firmy zapomenout.

Drony ale nemusí být jedinou inovací v segmentu dodávání zboží. Na další pracuje samotný Google, který se již dlouho automatizovaným systémům věnuje.

Vozy bez řidiče a roboti

Jedním z příkladů jsou vozy bez řidiče, které Google už pár let úspěšně testuje a o kterých jste jistě již slyšeli i od jiných firem. Jak ale upozorňuje časopis The New York Times, Google vyvíjí i další robotické novinky.

Jednou z nich jsou malí roboti, kteří by v kombinaci se zmíněnými vozy nakonec mohli dodávat zboží až ke dveřím zákazníkům.

Tyto projekty vede Andy Rubin z Googlu, který stojí za softwarem Android. I on sám přiznává, že jde zatím o hudbu budoucnosti a že roboti byli původně vyvíjeni jako pomocníci ve výrobních halách.

Odborníci ale v tomto vývoji vidí mnoho dalších příležitostí, jako jednu z nich právě dodávání zboží přímo zákazníkům.

A i když se zatím nijak softwarově neřeší, jak by roboti vystupovali z aut, nakládali zboží a přinesli ho až ke dveřím zákazníka, možná se tohoto typu doručování zásilek dočkáme dříve než samotných dronů.

U nich totiž bude vše záviset zejména na povolení leteckých úřadů, resp. na změně celé filozofie v leteckých předpisech.

Vozy bez řidiče jsou v tomto směru dále. Jejich přítomnost na silnicích už povolily americké státy jako Nevada a Florida, na spadnutí je pak legalizace i v Michiganu a Kalifornii.

Na druhou stranu drony budou mít samozřejmě vždy náskok, co se týče doby dodání.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE