Bitcoin jako alternativní měnová jednotka je dneska věc, k níž se sluší nějak vyjádřit. Zaujmout postoj, přivítat, odmítnout, předpovědět budoucnost, nějak tak. Čili.

Začněme tím, co je na bitcoinu jako totálně odhmotněných, virtuálních penězích bez jakéhokoliv krytí nejzajímavější. Tím je právě to, co je napsáno v předchozí větě, tj. že je takový, jaký je; že tudíž jde prakticky o totožnou měnu, s jakou jsme uvyklí platit. Bitcoin je virtuální měnou krytou důvěrou v jakýsi elektronický samoemisní mechanismus. Začalo to celé jako lehce pubertální hra a dost možná, že to právě takhle skončí. Že se vyčerpá, až to účastníky přestane bavit, že rozsáhlejší a reálné transakce v této měně budou vzhledem k nulovému krytí a velmi omezené bezpečnosti spíše snem než skutečností. Prostě že vše vyšumí a zmizí do ztracena.

Etablovaná anarchie

Ale nemusí to tak skončit. Je teoreticky představitelné, že právě nyní sledujeme etablování se nové, "anarchistické" měny, která bude konkurencí těm již běžně používaným, zabydleným v státních či nadstátních entitách garantujících majetek právě těmito měnami "obsluhovaný". Pokud bitcoin v této konkurenci uspěje - a slovo konkurence je velice důležité -, bude to veliké překvapení. Už nyní můžeme sledovat první pokusy, jak pohyb a užívání bitcoinů regulovat. Právě proto, že jeho dosavadní překvapivý úspěch začíná strašit strážce oficiálních měnových jednotek (centrální a komerční banky a prakticky také vlády). Troufněme si předpovědět, že správci etablovaných peněz budou postupem času stále ostřejší v tom, jak budou proti bitcoinu vystupovat, a že udělají všechno pro to, aby se jednalo o pouťovou zábavu s nulovým makroekonomickým významem.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se