Amazon německý trh příští Vánoce z Dobrovízi nejspíš jen tak neobslouží. Plán největšího světového internetového obchodu na co nejrychlejší vybudování obřího distribučního centra totiž narazil u obyvatel pětisethlavé obce na vnějším okraji Prahy.

V plebiscitu se 61 procent z nich vyjádřilo, že upřednostňuje původní plán, tedy stavbu čtyř menších hal namísto jednoho velkého distribučního centra.

Dřívější debaty napovídají, že se obyvatelé obce bojí zejména dopravní zátěže, která je s distribučním centrem spojená. V plebiscitu ale stavbu základny Amazonu odmítli i za podmínky, že k ní bude náležet obchvat obce. 

"Lidé dali najevo, že Amazon u nás nechtějí. Já teď musím svolat zastupitelstvo, které o smlouvě s developerem rozhodne," řekl po sečtení hlasů pro IHNED.cz starosta Dobrovíze Martin Šafr. Ačkoli se zastupitelé "hlasem lidu" řídit nemusí, Šafr jej respektovat bude a v podobném duchu se podle něj vyjádřila většina jeho kolegů ze zastupitelstva.

V dobrovízském plebiscitu, který se konal v pátek od páté do deváté večerní hodiny, měli možnosti hlasovat všichni obyvatelé s volebním právem, a navíc i majitelé nemovitostí. Na výběr měli ze dvou možností.

Tou první bylo vyslovení souhlasu s "výstavbou distribučního centra Amazon (jedné haly) s podmínkou vybudování silničního obchvatu obce Dobrovíz."

Zamítavá možnost zněla: "Nesouhlasím s výstavbou distribučního centra Amazon (jedné haly), preferuji dostavbu dle původního záměru (4 haly)." 

Výsledek tedy de facto neznamená, že obyvatelé nepodporují žádný sklad, ale dávají přednost původnímu projektu jiných developerů, kteří mají postavit čtyři menší haly.

Amazon chce v Česku zaměstnat deset tisíc lidí

Prvotní příčinou celého problému je záměr největšího světového internetového prodejce Amazon.com. Firma letos v říjnu oznámila, že v Brně-Slatině a právě Dobrovízi postaví dvě velká distribuční centra. Každé z nich má mít rozlohu 95 tisíc metrů čtverečních a dohromady mají zaměstnat až deset tisíc lidí.

V dobrovízském distribučním centru se má podle developera, společnosti Panattoni Europe, pracovat na dvě směny. V jedné bude průměrně 800 lidí, ve špičce 1700. Denně odbaví v průměru 62 kamionů, ve špičce sto. Celá kapacita skladu by měla být 620 kamionů.

V Dobrovízi v polovině listopadu již na téma "amazonské" investice proběhla veřejná debata se zástupci developera. Už tam přibližně dvě stovky obyvatel dávaly najevo, že o distribuční centrum, přinejmenším do doby, než se vyřeší obchvat obce, nestojí. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist