Slovinsko oznámilo, že nebude potřebovat evropskou pomoc na záchranu svých bank. Řekl to v pondělí v Bruselu nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, šéf euroskupiny, tedy shromáždění ministrů financí eurozóny. Euroskupina se zabývala evropskou pomocí Slovinsku, Řecku, Irsku a Kypru.

Slovinské banky prošly stres testy, které mají zjistit, jak na tom jsou a kolik peněz bude případně potřeba na jejich záchranu.

Dosud se očekávalo, že Slovinsku pravděpodobně nebudou stačit na záchranu jeho bank peníze a že si bude muset masivně půjčovat.

Předpokládalo se, že nutné půjčky dosáhnou sumy odpovídající minimálně 11 či spíše více procentům slovinského HDP. Pak by vzrostly požadované výnosy ze slovinských dluhopisů, což by mohlo dohnat zemi na okraj bankrotu. Zároveň by to zhoršilo situaci zachraňovaných bank, protože by zároveň klesla cena vládních dluhopisů, které drží. Slovinsko by tedy muselo požádat o peníze ze záchranného fondu eurozóny, aby se vyhnulo krachu.

V obavě z paniky bylo dokonce zastaveno obchodování s akciemi a některými dluhopisy tří největších slovinských bank na lublaňské burze. Teď se zdá, že stres testy nakonec dopadly lépe, než se čekalo, a evropská pomoc nebude potřeba. Výsledky testů mají být oficiálně oznámeny 12. prosince.

Řecko peníze chce, ale zatím je nedostane

Naopak Řecku, které evropské peníze nutně potřebuje, budou další splátky už dohodnuté pomoci pozastaveny, oznámili představitelé ministrů financí eurozóny. Nejsou totiž spokojeni s řeckým rozpočtem pro rok 2014. Není jasné, z čeho by země platila své plánované výdaje, a Brusel tak požaduje jeho změnu.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se