Slovinsko oznámilo, že nebude potřebovat evropskou pomoc na záchranu svých bank. Řekl to v pondělí v Bruselu nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, šéf euroskupiny, tedy shromáždění ministrů financí eurozóny. Euroskupina se zabývala evropskou pomocí Slovinsku, Řecku, Irsku a Kypru.

Slovinské banky prošly stres testy, které mají zjistit, jak na tom jsou a kolik peněz bude případně potřeba na jejich záchranu.

Dosud se očekávalo, že Slovinsku pravděpodobně nebudou stačit na záchranu jeho bank peníze a že si bude muset masivně půjčovat.

Předpokládalo se, že nutné půjčky dosáhnou sumy odpovídající minimálně 11 či spíše více procentům slovinského HDP. Pak by vzrostly požadované výnosy ze slovinských dluhopisů, což by mohlo dohnat zemi na okraj bankrotu. Zároveň by to zhoršilo situaci zachraňovaných bank, protože by zároveň klesla cena vládních dluhopisů, které drží. Slovinsko by tedy muselo požádat o peníze ze záchranného fondu eurozóny, aby se vyhnulo krachu.

V obavě z paniky bylo dokonce zastaveno obchodování s akciemi a některými dluhopisy tří největších slovinských bank na lublaňské burze. Teď se zdá, že stres testy nakonec dopadly lépe, než se čekalo, a evropská pomoc nebude potřeba. Výsledky testů mají být oficiálně oznámeny 12. prosince.

Řecko peníze chce, ale zatím je nedostane

Naopak Řecku, které evropské peníze nutně potřebuje, budou další splátky už dohodnuté pomoci pozastaveny, oznámili představitelé ministrů financí eurozóny. Nejsou totiž spokojeni s řeckým rozpočtem pro rok 2014. Není jasné, z čeho by země platila své plánované výdaje, a Brusel tak požaduje jeho změnu.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.