Důvěra v úvěrovou spolehlivost zemí Evropské unie se zhoršila. Tvrdí to agentura Standard&Poor's, která EU snížila rating na AA+ z nejvyšší možné známky AAA.

"Podle našeho názoru se celková úvěrová spolehlivost současných 28 členských států Evropské unie zhoršila," uvedla S&P v prohlášení.

Rating EU měl u agentury S&P od ledna 2012 negativní výhled. To znamená, že agentura zvažuje zhoršení ratingu. S&P od té doby snížila rating Francii, Itálii, Španělsku, Maltě, Slovinsku, Kypru a Nizozemsku. Nizozemsko tak minulý měsíc opustilo skupinu evropských zemí s nejvyšším hodnocením úvěrové spolehlivosti na stupni AAA.

Agentura dnes nicméně potvrdila rating Velké Británie a Irska. Británii tak zůstává nejvyšší známka AAA s negativním výhledem. Důvodem negativního výhledu je riziko udržitelnosti ekonomického růstu. Irsko má u agentury známku BBB+ a pozitivní výhled. Irské vládě se totiž podle S&P podařilo snížit zadlužení díky rozpočtovým úsporám a prodeji majetku, navíc se zlepšuje domácí ekonomika.

Podle agentury jsou rozpočtová jednání EU nyní více svárlivá, což ukazuje, že mezi některými členskými zeměmi nepanuje bezvýhradná podpora unie. Také soudržnost mezi zeměmi se zhoršila a některé státy by mohly odmítnout financovat rozpočet EU podle poměrného základu.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se