Expanze Lega v Česku vrcholí. Během letošního a příštího roku vyroste v Kladně čtvrtá, poslední hala. Celý tovární komplex bude mít rozlohu zhruba jednadvaceti fotbalových hřišť a práci v něm najdou až tři tisíce lidí. Nyní tu pracují téměř dva tisíce lidí.

"Náklady na stavbu jsou zhruba jeden a půl miliardy, když k tomu připočteme technické vybavení, překročíme dvě miliardy korun," řekl HN Carsten Rasmussen, odcházející generální ředitel společnosti Lego Production.

Už v letech 2011 a 2012 dánský hračkářský koncern investoval v největším středočeském městě více než dvě miliardy do svého rozšíření. Až skončí nynější stavba, firma už nebude mít kam dál růst.

"V tu chvíli tady bude úplně plno, už tu nebude prostor, abychom rostli, nebude kam," říká Rasmussen s tím, že už nyní muselo Lego přikoupit sousední halu a tu zbourat, aby se mělo kam roztáhnout. Je už i největším zaměstnavatelem v regionu.

Podívejte se, jak na Kladně vyrábějí minifigurky LEGO:

Světová dvojka ve výrobě hraček (za Mattelem a před Hasbrem) své stavebnice v Kladně balí a jednotlivé kostičky tu také zdobí. Krabice odtud míří hlavně na trhy v Evropě a Asii. Také se tu staví modely do legolandů a sídlí zde vývoj balicích a přepravních technologií.

"V roce 2013 jsme naši produkci zvedli o 35 procent. Je to výrazný nárůst, který je mnohem vyšší než nárůst, kterého loni dosáhlo Lego jako takové," pochlubil se výkony "své" fabriky Rasmussen, jenž bude nově zodpovědný za maloobchod celé skupiny. Na jeho místo v čele Lego Production v lednu nastoupil pětačtyřicetiletý Nizozemec Cornelis Versluis, který dosud pracoval jako viceprezident Lega pro kvalitu.

Přesné hospodářské výsledky zatím kladenský závod uvádět nechce, více než třetinový růst obratu by ale znamenal roční tržby těsně pod úrovní deseti miliard korun.

Z Česka putuje Lego do celého světa

Česká republika je v hierarchii společnosti Lego klíčová nejen kvůli největšímu balicímu závodu v Kladně. V Jirnech u Prahy ještě stojí centrální sklad, odkud se stavebnice expedují do celého světa, distribuční centrum má sto tisíc metrů čtverečních. A v Praze zase sídlí obchodní ředitelství pro střední a východní Evropu, kam spadá i Rusko, pro Lego jeden z nejdůležitějších a nejperspektivnějších trhů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist