Česká bankovní asociace zlepšila ve své aktualizované prognóze odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 1,9 procenta. V roce 2015 by měl hrubý domácí produkt stoupnout o 2,5 procenta. Za loňský rok čeká ČBA pokles ekonomiky o 1,3 procenta.

Vyplývá to z prognózy, kterou ČBA zveřejnila v úterý.

V říjnu počítali ekonomové ČBA s letošním růstem HDP o 1,6 procenta a v roce 2015 o 2,4 procenta. Pro rok 2013 odhadovali pokles o procento.

Odhady tehdy ovšem ještě nebraly v potaz efekt devizových intervencí ČNB. Ty centrální banka zahájila 7. listopadu.

 

"Hodnotit komplexně dopady intervence ČNB je prozatím předčasné - bude záležet nejen na vnějším prostředí, ale i na době jejího trvání a způsobu ukončení. Oslabení kurzu koruny ovšem bezesporu posílí vývoz, který by měl být letos hlavním tahounem růstu," uvedl předseda Vědeckého grémia ČBA Luděk Niedermayer.

Přestože ČBA počítá letos s pozitivním vývojem HDP, nezaměstnanost se zřejmě nesníží. Míra nezaměstnanosti by tak podle odhadu asociace měla stagnovat na 7,7 procenta a v roce 2015 klesnout na 7,2 procenta.

Inflace by měla být letos 1,2 procenta. Důvodem tak nízkého čísla je pokles meziroční inflace na počátku roku směrem k nule kvůli poklesu cen energií i dalším faktorům, jako je rušení regulačních poplatků ve zdravotnictví.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí. Aktuální prognóza vznikla na základě příspěvků analytiků České spořitelny, Raiffeisenbank, ČSOB, UniCredit Bank, Komerční banky, GE Money Bank a Citibank.

  2013 2014 2015
Vývoj HDP v procentech 1,3 1,9 2,5
Inflace v procentech 1,4 1,2 2,3
Kč/EUR 26 27,1 26,3
Růst bankovních úvěrů domácnostem v % 4,1 4,7 5,5
Růst bankovních úvěrů podnikům v % 2,2 4,3 6,5

Zdroj: ČBA

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist