Starší zaměstnanci si své práce více váží, jsou zkušenější a není jim potřeba vše vysvětlovat. "Navíc mají často už dospělé děti, takže nepotřebují, aby je zaměstnavatel uvolňoval z práce," vyjmenovává přednosti zaměstnanců nad padesát let šéf Asociace občanských poraden Stanislav Skalický.

Zároveň upozorňuje na dobrou praxi, kterou pro podporu zaměstnávání starších lidí zavedli v Německu: firma nechá své „nepotřebné“ zaměstnance pracovat v sociálních službách a nadále jim vyplácí plat stejně, jako kdyby pracovali na své dosavadní pozici. Stát jí pak nabízí úlevy na daních.

Co je hlavním důvodem toho, že lidé nad padesát let mají často problém najít si práci? 

Má to řadu příčin. Zaměstnavatelé se bojí jejich malé flexibility nebo mají obavy, že nebudou dobře ovládat informační technologie a cizí jazyky. Bojí se také toho, že takový člověk může být víc nemocný nebo mít nějaký zdravotní handicap. Obecně převládá názor, že lidé nad padesát let mají nižší výkonnost než jejich mladší kolegové. Z osobní zkušenosti ale musím říct, že jde opravdu o předsudek. Zaměstnávám ve své organizaci lidi i nad šedesát let a musím konstatovat, že s výkonností těchto zaměstnanců jsem naprosto spokojený a že je srovnatelná s jejich mladšími kolegy. Navíc jsou spolehliví a nic jim nemusíte vysvětlovat, protože se ve svém oboru vyznají lépe než kdokoliv jiný z jejich kolegů.

Jaká cesta je pro nezaměstnaného nad padesát lepší? Jít na úřad práce, nebo začít sám podnikat?
Podle mého názoru je lepší samozřejmě vyvíjet nějakou aktivitu. Ovšem každý nemá podnikatelské buňky a ani třeba podmínky pro to, aby začal podnikat. Dobré je také zvyšovat si kvalifikaci i v rámci stávajícího zaměstnání. Tak, aby se člověk stal pro firmu klíčovým pracovníkem, kterého se v případě potíží budou chtít zbavit až jako posledního.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru