Starší zaměstnanci si své práce více váží, jsou zkušenější a není jim potřeba vše vysvětlovat. "Navíc mají často už dospělé děti, takže nepotřebují, aby je zaměstnavatel uvolňoval z práce," vyjmenovává přednosti zaměstnanců nad padesát let šéf Asociace občanských poraden Stanislav Skalický.
Zároveň upozorňuje na dobrou praxi, kterou pro podporu zaměstnávání starších lidí zavedli v Německu: firma nechá své „nepotřebné“ zaměstnance pracovat v sociálních službách a nadále jim vyplácí plat stejně, jako kdyby pracovali na své dosavadní pozici. Stát jí pak nabízí úlevy na daních.
Co je hlavním důvodem toho, že lidé nad padesát let mají často problém najít si práci?
Má to řadu příčin. Zaměstnavatelé se bojí jejich malé flexibility nebo mají obavy, že nebudou dobře ovládat informační technologie a cizí jazyky. Bojí se také toho, že takový člověk může být víc nemocný nebo mít nějaký zdravotní handicap. Obecně převládá názor, že lidé nad padesát let mají nižší výkonnost než jejich mladší kolegové. Z osobní zkušenosti ale musím říct, že jde opravdu o předsudek. Zaměstnávám ve své organizaci lidi i nad šedesát let a musím konstatovat, že s výkonností těchto zaměstnanců jsem naprosto spokojený a že je srovnatelná s jejich mladšími kolegy. Navíc jsou spolehliví a nic jim nemusíte vysvětlovat, protože se ve svém oboru vyznají lépe než kdokoliv jiný z jejich kolegů.
Jaká cesta je pro nezaměstnaného nad padesát lepší? Jít na úřad práce, nebo začít sám podnikat?
Podle mého názoru je lepší samozřejmě vyvíjet nějakou aktivitu. Ovšem každý nemá podnikatelské buňky a ani třeba podmínky pro to, aby začal podnikat. Dobré je také zvyšovat si kvalifikaci i v rámci stávajícího zaměstnání. Tak, aby se člověk stal pro firmu klíčovým pracovníkem, kterého se v případě potíží budou chtít zbavit až jako posledního.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.