Zbyněk Průša, který byl dosud zároveň místopředsedou představenstva Agrofertu, se nově postaví do čela této firmy.

V jeho původní funkci jej nahradí člen představenstva Josef Mráz, který zastává také post výkonného ředitele Agrofertu.

Tuto funkci bude Mráz vykonávat i nadále. Funkce generálního ředitele, kterou zastával Andrej Babiš, byla zrušena.

Zbyněk Průša (60)

Současné funkce: místopředseda představenstva Agrofert a.s. (dnes byl zvolen předsedou); generální ředitel a předseda představenstva chemičky Deza z Valašského Meziříčí; předseda představenstva pardubické chemičky Synthesia; předseda představenstva výrobce umělých hmot Fatra z Napajedel; předseda představenstva přerovské chemičky Precheza; jednatel výrobce sazí CS Cabot (všechny výše zmíněné firmy jsou součástí koncernu Agrofert); vlastník společnosti Valašský golfový klub.

Kariéra: Po ukončení vysokoškolského studia v roce 1978 nastoupil do Urxových závodů ve Valašském Meziříčí (dnešní Deza). Pracoval ve výzkumném ústavu pro koksochemii, v roce 1990 se stal vedoucím odboru výzkumu a technického rozvoje, o tři roky později obchodním ředitelem. Předsedou představenstva a generálním ředitelem Dezy je od roku 1999. V uplynulých letech, stejně jako v současnosti, zastával funkce ve statutárních orgánech několika firem skupiny Agrofert.

Průša v chemičce Deza působí od roku 1978, kdy coby absolvent Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích nastoupil do oddělení výzkumu. Postupně prošel několika odděleními a funkcemi.

Předsedou představenstva a generálním ředitelem chemičky je od roku 1999. Současně je také členem statutárních orgánů dalších chemických firem Agrofertu.

Babiš již v listopadu uvedl, že jako svého nástupce do čela Agrofertu navrhne Průšu a věří, že představenstvo jeho návrhu vyhoví.

Podle obchodního rejstříku je Babiš v orgánech sedmi firem a Nadace Agrofert Holding. Mimo jiné uveden jako předseda představenstva Agrofertu a společností Kostelecké maso uzeniny, Profrost či AGF Media.

Babiš v pondělí uvedl, že chce zůstat jen v Nadaci Agrofert, která se věnuje charitě.

Agrofert Holding zastřešuje celkem přes 200 subjektů a řadí se k největším firmám v ČR. Jeho jediným majitelem Babiš zůstává. Kvůli tomu bude podle politických konkurentů jako ministr financí ve střetu zájmů.