Oblíbený způsob, jak zdarma a zcela legálně vydírat stát při veřejných zakázkách, by měl skončit. Firmy dnes běžně zneužívají stížnosti k antimonopolnímu úřadu, aby tendr zablokovaly a přitlačily úředníky ke zdi. Díky tomu si vynutí výhodu nebo změnu podmínek, kterou chtějí, a stížnost pak bez následků stáhnou. Napříště by je ale takový postup mohl stát až desítky milionů korun.
Změnu nedávno novelizovaného zákona o veřejných zakázkách chystá samotný Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Začali jsme pracovat na legislativní změně, abychom zrychlili rozhodování a nemuseli napříště řešit konkurenční boj firem, které současného zákona zneužívají,“ řekl pro Hospodářské noviny předseda úřadu Petr Rafaj.
Oporu má i v politické reprezentaci. „Ten zákon je určitě špatně,“ myslí si Ivan Pilný (ANO), nový šéf hospodářského výboru Poslanecké sněmovny. Právě jeho vlivný výbor chce změnu pravidel tendrů projednat 26. února. Podle Pilného se budou zabývat analýzou situace a možnostmi řešení.
Hlavním Rafajovým návrhem přitom bude propadání kaucí, které firmy s podáním stížnosti skládají. Napříště by se totiž při jejím stažení neměly vracet celé jako doposud.
„Pokud úřad odvedl nějakou práci, polovina kauce by se nevracela, pokud firma neuspěje v řízení, přijde samozřejmě o kauci celou,“ říká Rafaj. Zvýšit by se mohla i samotná částka, která je dnes zastropována na dvou milionech korun. Pokud by byla bez limitu, mohlo by procento z miliardového tendru činit desítky milionů korun, které by firma musela vložit na úspěch své stížnosti.
Proti nejsou ani zástupci podnikatelů. „Takové opatření by mělo význam pro zpružnění celého procesu. Firmy samozřejmě musí mít možnost podat stížnost, ale je třeba výrazněji odlišit tzv. šikanózní stížnosti,“ říká mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.
Změnu a zjednodušení by ÚOHS podpořil i u menších zakázek, především v obcích. Rafaj navrhuje zvýšit hranici pro podání stížnosti na 10 milionů korun. Větší odpovědnost by měla zastupitelstva, která problém již mají v popisu práce.
ÚOHS by chtěl být i méně zatahován do stížností ohledně evropských dotací, kterých do Brna doputují ročně na tři tisícovky. Dotace přitom podléhají již třem kontrolním orgánům. „Máme tady zrovna takový případ, kde je všechny tři musely postihnout a nyní dostanou pokutu od nás, tedy počtvrté. A o dotace už stejně přišli,“ dodává Rafaj.
Velký rozhovor s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem přinášejí čtvrteční Hospodářské noviny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist