Vývoz tuzemských firem do Ruské federace se od roku 2003 zdesetinásobil na loňských šest miliard dolarů (asi 120 miliard korun). Po dnešním setkání zástupců zaměstnavatelů k aktivitám českých exportérů v Ruské federaci a zemích SNS v rámci akce Olympijský park Soči - Letná 2014 to řekl oznámil náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.
Pro české exportéry jsou podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela největším problémem v Rusku vízová povinnost, byrokracie a financování. "Nic nestojí v cestě, aby se víza dala získat elektronickou cestou," dodal.
"V průběhu dnešní tripartity jsme předsedu vlády žádali, aby urgentně řešil vízové bariéry," upozornil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Jako možnost zmínil nastavení tzv. fast track, kdy se zaměstnavatelské a podnikatelské organizace zaručí za zahraniční podnikatele.
Za další problém označili účastníci debaty ne vždy dostatečnou koordinaci zahraničních cest ústavních činitelů, což se týká i Ruské federace. Koordinátorem by podle Hanáka mohlo být ministerstvo zahraničních věcí. František Masopust, který se v komoře zabývá Ruskou federací, upozornil na to, že právě ruským specifikem je úzké propojení ekonomiky s politiky. "Hlavní pomocí pro české firmy je lobbování státních představitelů, podotkl.
Hovorka připomněl, že hlavním cílem stanu MPO, který stojí v Olympijském parku na Letné, je poradenství pro podnikatele nejrůznějšího charakteru. "Žádné kontrakty zde zatím nebyly uzavřeny, těmito aktivitami chceme vytvořit kontrakty v budoucnu," doplnil. Dalším cílem je podle Hanáka podpora technického vzdělávání.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist