Vysoká míra nezaměstnanosti Řeků odráží vleklý hospodářský propad v důsledku dluhové krize a vynucených úsporných opatření vlády.

V říjnu se podle původních údajů statistiků pohybovala na 27,8 procenta, ELSTAT ale později tento údaj upravil směrem dolů na nynějších 27,7 procenta.

Řecko letos v lednu převzalo štafetu rotujícího předsednictví Evropské unii. Řecký premiér Antonis Samaras minulý měsíc prohlásil, že jednou z priorit řeckého předsednictví bude právě boj proti vysoké nezaměstnanosti v EU, a to zejména nezaměstnanosti mladých.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat své partnery v Evropské unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc.

Výměnou za to vláda zavedla masivní výdajové škrty, snížila důchody a mzdy a opakovaně zvýšila daně, což prohloubilo útlum ekonomiky a vyvolalo protesty obyvatel.

Řecká ekonomika se už šest let nachází v recesi. Atény ale předpokládají, že v letošním roce se ekonomika vrátí k růstu a hrubý domácí produkt stoupne o 0,6 procenta.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist