Vedení Brna se dohodlo s developerem Amazonu na podmínkách stavby velkého logistického centra v průmyslové zóně Černovické terasy. Radní ve středu schválili dodatek ke smlouvě, kterou Brno s developerem CTP podepsalo už v prosinci. Odsouhlasení tohoto dodatku má Amazonu po dvou dřívějších nezdarech umožnit stavbu obřího překladiště. Developer se v dodatku zavázal, že na své náklady vykoupí pozemky pro stavbu dálničního sjezdu, který má zamezit dopravnímu přetížení okolí plánovaného skladu.

Podle materiálů zveřejněných brněnským magistrátem má developer na výkup pozemků pod sjezdem (a jejich následné darování městu) vyčleněn finanční limit 59,5 milionu korun. Dalších 6,5 milionu korun má CTP vyčlenit na úpravy křižovatek nebo obratiště autobusů. A konečně 26 milionů korun má dle schváleného dodatku činit finanční příspěvek městu.

Odkup pozemků potřebných pro samotnou stavbu distribučního centra potom bude developera stát dalších 217 milionů. Dohromady tak v souvislosti s přípravou centra od CTP do brněnské kasy připluje 309 milionů korun.

Amazon v Česku

22. října 2013

Americká firma Amazon oznámila, že počítá s vybudováním dvou velkých distribučních center u Prahy (v obci Dobrovíz) a Brna (v tuřanské průmyslové zóně).

listopad 2013

Ačkoli žádné z center ještě nestálo a ani neexistovaly smlouvy na výkup pozemků, Amazon již začal s náborem pracovníků.

6. prosince 2013

První velká komplikace v Dobrovízi: Ve svolaném plebiscitu se obyvatelé v poměru 121:76 postavili proti záměru Amazonu. Plebiscit byl ale nezávazný.

30. prosince 2013

Brněnské zastupitelstvo uzavřelo kupní smlouvu o budoucí kupní smlouvě na pozemky pro Amazon s developery CTP Invest a Bor Logistics, která měla být základem následné dohody.

13. února 2014

Zastupitelé Dobrovíze se nakonec i přes počáteční nesouhlas obyvatel domluvili s Amazonem a za podmínky různých kompenzací přestali blokovat. Občanské sdružení Občané pro Dobrovíz ale stále nestáhlo odvolání proti změně územního rozhodnutí.

14. února 2014

Brněnské zastupitelstvo již podruhé neschválilo dodatek k smlouvě umožňující Amazonu začít stavět. Po lednovém posunutí byla nyní problémem snaha některých zastupitelů zaangažovat developera do připravované stavby dálničního sjezdu.

26. února 2014

Brněnští radní schválili dodatek založený na kompromisu developerské firmy. Měl by umožnit Amazonu centrum postavit.

18. března 2014

O stejném dodatku bude hlasovat celé brněnské zastupitelstvo.

 

Tento kompromis bude muset ještě 18. března odhlasovat městské zastupitelstvo. Radní tudíž zároveň v usnesení vyzvali samotného amerického investora, kterého poslední týden v jednáních zastupoval hlavně developer CTP, aby do té doby jasně řekl, že s Brnem opravdu počítá.

Zároveň budou radní chtít slyšet, zda může Amazon garantovat, že práci v jeho logistickém centru najdou lidé z regionu a nikoli agenturní zaměstnanci ze zahraničí.

I přesto, že návrh radou neprošel jednomyslně, když se někteří její členové zdrželi hlasování, primátor Roman Onderka (ČSSD) očekává, že ho zastupitelé v březnu také posvětí. Důvody, kvůli kterým dvakrát, naposledy v půlce února, zastupitelé dohodu zamítli, by měly díky novému znění dodatku pominout.

Proti bylo v půlce února několik zastupitelů napříč stranami. Například radnímu a předsedovi zastupitelského klubu ODS Liboru Šťástkovi tehdy vadilo právě nedořešení dálničního sjezdu, který by měl zamezit přetížení dopravy v okolí průmyslové zóny. Většina zastupitelů kvůli tomu návrh nepodpořila a ten nebyl přijat.

Teď je však již Šťástka s podobou dodatku spokojen. "Nynější dohoda zvětšuje jistotu, že dojde k postavení důležitého dálničního sjezdu, díky kterému nebudou kamiony Amazonu zatěžovat okolí," vysvětlil svůj postoj Šťástka.

K vybudování sjezdu v souvislosti s investicí se sice už dříve zavázala vláda i Ředitelství silnic a dálnic, to ale Šťástkovi a ostatním nestačilo. Nynější zapojení developera do výkupu pozemků, které by mělo zaručit funkční sjezd nejpozději do tří let, už přijímá.

"Tuto záruku považuji za mnohem silnější. Ze strany státu nám totiž sjezd slíbil už před čtrnácti lety tehdejší premiér Miloš Zeman. A dodnes nezačal právě ani s tím výkupem pozemků," řekl Šťástka s tím, že pokud právě na této části bude zainteresován investor (respektive jeho partnerský developer), proběhne mnohem dříve. "Pokud bude samotná stavba prioritou i pro vládu, mohla by být v provozu už před koncem příštího roku," předpokládá Šťástka.

Tuřanští: Dodatek pro nás mnoho neřeší

Ačkoli jednatel CTP Invest Remon Vos označil ještě před necelými dvěma týdny tyto podmínky za nepřípustné a jednání za mrtvé, byl to právě developer, kdo nakonec uhnul. "Je to zlom, vyhýbali jsme se tomu jako čert kříži. Teď jsme my ti, kdo na sebou berou riziko," potvrdil v úterý ústupek regionální šéf CTP Tomáš Budař.

Po středečním hlasování radních už na podobnou rétoriku jako Budař přistoupil i sám Vos. "Oceňujeme výsledek jednání, dosažení vzájemné dohody a těšíme se na další spolupráci. Dovolují si přivítat společnost Amazon v Brně, kterému dá její přítomnost nový impuls," napsal Vos v prohlášení. 

Nijak zvlášť uspokojeni se ale ani po nejčerstvějších ústupcích developera necítí představitelé občanského sdružení Čisté Tuřany. Tedy zástupci obyvatel žijících blízko průmyslové zóny, ve které má centrum vzniknout. "Vůbec to neřeší další věci, které nám vadí. Například stále nevíme, jak bude ošetřena osobní doprava tisíců pracovníků skladu," řekla IHNED.cz jednatelka sdružení Hana Kašpaříková.

Dodala, že Čisté Tuřany se budou dále snažit vstupovat do následujících procesů, jako je schvalování EIA nebo územní řízení.

13 fotbalových hřišť a dva tisíce pracovních míst

Středeční dohoda má umožnit americké internetové firmě Amazon postavit v jihobrněnské průmyslové zóně Černovické terasy distribuční centrum o rozloze 13 fotbalových hřišť. Centrum má sloužit k obsluze dodávek e-shopu na rakouský a německý trh.

Vzniknout v něm má až dva tisíce stálých pracovních míst a další jednotky tisíc sezonně před vánoci. právě letošní vánoční sezonu by už chtěl Amazon stihnout obsloužit jak z Brna, tak ze středočeské Dobrovíze, kde se se zastupitelstvem dohodl již dříve.