Zisk španělského telekomunikačního operátora Telefóniky za loňský rok vzrostl o 17 procent na 4,6 miliardy eur (125,7 miliardy korun).

Tržby se ale kvůli poklesu latinskoamerických měn propadly o 8,5 procenta na 57,1 miliardy eur, sdělil bývalý vlastník českého operátora Telefónica O2.

Tržby nicméně mírně překonaly odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Očištěné měřítko tržeb díky růstu v Latinské Americe a expanzi na poli prodeje mobilních dat vzrostlo o 0,7 procenta.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Zisk Telefóniky se loni zlepšil hlavně díky předloňským vysokým odpisům jejích aktiv v Itálii a Irsku. Čistá zadluženost společnosti klesla na konci roku na 45,4 miliardy eur a překonala cíl dostat se pod 47 miliard eur.

Telefónica se loni v listopadu dohodla na prodeji své české společnosti investiční skupině PPF za 63,6 miliardy korun. Český operátor bude moci další maximálně čtyři roky využívat značku O2 a partnerský program španělské skupiny.

Skupina podnikatele a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera dokončila převzetí 65,9 procenta české Telefóniky a stoprocentního podílu ve slovenské Telefónice minulý měsíc.