Babak Mahdian (33)

- Pochází z Íránu, do Česka se přestěhoval s rodiči ve 13 letech. Je svobodný.
- Získal doktorát na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.
- V roce 2008 založil společnost ImageMetry.

Ještě donedávna byla kontrola fotografických důkazů k pojistným událostem rutina, která nebyla zrovna efektivní. Před třemi lety připadala na každých 2500 pojistných hlášení jedna událost, kdy pojištěnec vodil společnost za nos digitálním snímkem upraveným v grafickém programu. Nepoškozenému autu třeba "přimaloval" praskliny a škrábance a dokládal jimi nárok na odškodnění.

"Dnes už je to jeden podvod na 500 až 700 pojistných událostí," říká třiatřicetiletý Babak Mahdian, zakladatel společnosti ImageMetry. Proti photoshopovým podvrhům nabízí pojišťovnám účinnou zbraň v podobě matematicko-statistického modelu schopného okamžitě rozpoznat upravenou fotografii, a dokonce i pas nebo občanský průkaz.

Jeho nápad před pěti lety zaujal řadu firem a v podobě služby Verifeyed má dnes po celém světě tisíce klientů, mimo jiné i mezi internetovými bankami, které ověřují totožnost svých klientů naskenovanými občanskými průkazy. "Například minulý týden naše servery zpracovaly kolem půl milionu fotografií," říká Mahdian.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se