Současná krize na Ukrajině by podle analytiků mohla vést k poklesu na akciových trzích. Ceny ropy by v jejím důsledku naopak mohly zamířit vzhůru, což by podpořilo ruskou ekonomiku, píše server televize CNBC.

Investoři by se podle analytiků kvůli růstu averze vůči riziku mohli zbavovat akcií a nakupovat místo nich relativně bezpečná aktiva, například americké dolary a dluhopisy.

Analytička Tina Fordhamová z banky Citigroup označila ukrajinskou krizi za "největší geopolitickou hrozbu za několik let". Někteří analytici se však dopadů krize na finanční trhy příliš neobávají.

ČR a ruský plyn

-Do Evropy putuje přes Ukrajinu zhruba 80 % ruského plynu, tj. 1/4 evropské spotřeby.

- Ruský plyn tvoří 75 % české spotřeby, zbytek je z Norska.

- Ze 100% závislosti se Praha dostala v roce 1997.

- Česko je významnou tranzitní zemí do dalších států EU.

- Pojistkou proti výkyvům v dodávkách jsou i zásobníky zemního plynu - je v nich 43 % roční české spotřeby.

- Ruská ropa do tuzemska proudí ropovodem Družba. Dodávky však Rusko v roce 2012 citelně omezilo.

- Česko surovinu odebírá i z dalších zdrojů, zejména ropovodem IKL z německého Ingolstadtu.

"Nemyslím si, že lidé kvůli tomu propadnou panice," řekl CNBC analytik Mark Matthews ze společnosti Julius Baer. Dodal, že ukrajinská krize neznamená pro finanční trhy "nic katastrofálního".

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v neděli obvinil Rusko z vyhlášení války poté, co ruský parlament v sobotu schválil žádost prezidenta Vladimira Putina o nasazení ruských vojáků na Ukrajině. Americký ministr zahraničí John Kerry odsoudil ruský postup vůči Ukrajině jako "neuvěřitelný akt agrese" a pohrozil Moskvě sankcemi, které mohou zemi ekonomicky izolovat.

Rusko stále světovým lídrem produkce ropy

Těžba ropy v Rusku v únoru podruhé za sebou mírně klesla. Země nicméně zůstává největším producentem ropy na světě před Saúdskou Arábií. Podle agentury Reuters to vyplývá z nedělních údajů ruského ministerstva energetiky.

Ruská těžba se v únoru snížila na 10,58 milionu barelů denně z lednových 10,62 milionu barelů denně. V prosinci se vyšplhala na 10,63 milionu barelů denně, tedy na nejvyšší úroveň od rozpadu Sovětského svazu.

Saúdská Arábie v únoru těžila 9,65 milionu barelů ropy denně. Země však nevyužívá všech svých těžebních kapacit, protože je vázána těžebním limitem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Produkce ropy je klíčovým odvětvím ruské ekonomiky a představuje důležitý zdroj příjmů státní pokladny. Zdanění energetického sektoru v současnosti zajišťuje téměř polovinu státních příjmů. Rusko je významným dodavatelem ropy do České republiky.

Ukrajina přijde o slevy

Země je kromě ropy i významným producentem zemního plynu. V posledních dnech, kdy se vyhrotil rusko-ukrajinský spor na Krymu, se ruský Gazprom rozhodl Ukrajině plyn zdražit. Důvodem je údajná neschopnost ukrajinského Naftogazu splácet dluhy.

Na levnějších dodávkách plynu se před nedávnem domluvil ruský prezident Vladimir Putin s dnes již odvolaným prezidentem Ukrajiny Viktorem Janukovyčem záhy poté, co Janukovyč couvl od podepsání asociačních dohod s EU.

Naftogaz doposud splatil z dluhu ve výši 3,3 miliardy dolarů (65,6 miliardy korun) více než polovinu. Od ledna však výrazně snižuje odběr plynu z Ruska.