Více než tři čtvrtiny Čechů spoří, zatímco evropský průměr činí 68 procent. Češi jsou tak za obyvateli Polska, Francie a Rakouska nejspořivější v Evropě. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu ING, který dlouhodobě sleduje finanční chování obyvatel.

Nejčastější důvody spoření jsou u Čechů podobné jako u ostatních evropských zemí. Více než polovina lidí spoří kvůli vytváření finanční rezervy. Dalšími motivy jsou bydlení, dovolená a děti. Tři měsíce bez příjmů by přitom zvládlo z úspor financovat 61 procent Čechů, celoevropský průměr je 55 procent.

"Ačkoliv patříme k nejspořivějším evropským národům, což dokazuje i vysoký poměr domácností, které by dokázaly přežít se svou finanční rezervou alespoň tři měsíce, je naše spokojenost s úsporami jedna z nejnižších," uvedl ředitel retailové části ING Bank ČR Libor Vaníček. S výší svých úspor je podle průzkumu spokojeno jen 41 procent těch, kteří mají vytvořenou tříměsíční finanční rezervu.

Celkově je s výší úspor v evropském srovnání spokojeno 22 procent Čechů. Naopak mezi spokojené patří obyvatelé Lucemburska, Nizozemí a Rakouska, kde výše finanční rezervy vyhovuje zhruba 40 procentům obyvatel. Naopak nejvíce nespokojení jsou v Polsku, Rumunsku a Itálii.

Kvůli problémům evropské ekonomiky dále v průzkumu deklarovalo zhoršení svých financí 41 procent Evropanů. V Česku je to třetina lidí. Jen sedm procent Čechů pak uvedlo, že se jejich finanční situace zlepšila.

Mezinárodní průzkum ING je studií na téma spoření a výdajů, kterou v listopadu 2013 uskutečnila společnost TNS Nipo ve 13 evropských zemích na reprezentativním vzorku 12 600 obyvatel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist