Ještě před pár měsíci byl devětačtyřicetiletý lord Ian Paul Livingston generálním ředitelem telekomunikačního obra British Telecom. Tedy firmy, která zaměstnává na devadesát tisíc lidí a loni vykázala příjmy téměř 19 miliard liber (v přepočtu 632 miliard korun). Na požádání premiéra Davida Camerona ale změnil zaměstnání. Jako ministr obchodu a investic nyní zastupuje desítky milionů obyvatel a mezi nimi i stovky tisíc podnikatelů a byznysmenů.

Šedesátku z nich vzal tento týden na jednu ze svých prvních velkých misí. Jejím cílem byl region, od kterého si Britové po obchodní stránce hodně slibují. Takzvaná megamise zamířila do střední Evropy a významnou zastávku měla v úterý v Česku.

"Jsme exportní velmoc, a proto je prostě špatné, že na dovozu do Česka se podílíme jen dvěma procenty. To musíme změnit a objem vzájemného obchodu oboustranně zvýšit," padlo během rozhovoru pro IHNED.cz. Ministr měl program nabitý minutu po minutě, na otázky proto odpovídal ve velvyslaneckém jaguáru při přejezdu mezi prohlídkou ostravské vítkovické strojírny a zahájením obchodní konference v Brně.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se