„Dobrý zaměstnavatel se pozná podle toho, jak se zachová k lidem, které propouští,“ tvrdí Alena Sehnalová, psycholožka práce, která se specializuje na kariérní poradenství v programech takzvaného outplacementu. Jde o vzdělávací programy, především skupinové semináře nebo individuální konzultace s odborníky na personalistiku, právo, psychologii.

Lidé se v nich učí, jak postupovat při hledání nového zaměstnání a jak se na trhu práce chovat. Hradí je zaměstnavatel a účast v nich je dobrovolná. Na jednoho propouštěného firma většinou vynaloží do deseti tisíc korun. Konzultanty si firmy najímají především při hromadném propouštění nebo tehdy, pokud se chtějí odvděčit za mnohaletou práci vysokému manažerovi, kterého již nepotřebují.

„Obvykle této služby využije víc než polovina propouštěných, hodně záleží na tom, jak jim je program představen. Lepší je, když to udělá nezávislý konzultant, k personalistům z firmy, která propouští, jsou většinou lidé ve výpovědi nedůvěřiví,“ říká Alena Sehnalová.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se